TOPÇAM BELDESİ

2013 yılında çıkarılan 6447 sayılı kanun ile Ordu'da sınırları il mülki sınırları olan büyükşehir belediyesi kuruldu ve Mesudiye ilçesinin üç beldesinden birisi olan Topçam Mesudiye'nin mahallesi oldu. Topçam, Ordu il merkezine 61 km uzaklıkta ve Orta Karadeniz bölgesini Doğu Karadeniz bölgesinden ayıran Melet Irmğı içinden geçmektedir.

Yeşilce ve Topçam Yaylaları Turizm Merkezi sınırları içinde bulunan Topçam'da İlköğretim Okulu, Orman İşletme Şefliği ve Jandarma Karakolu vardır. Hafta içi her gün Mesudiye ve Ordu il merkezine belediye toplu taşıt araçları sefer yapmaktadır.

Topçam Barajı ve Hidroelektrik santrallerine ulaşım projesi kapsamında yapılan Topçam-Ordu dereyolu üzerinde 18 tünel ile bir viyadük bulunmaktadır. 2017 yılı içinde tamamlanması planlanan 2 tünel ile 38 km olacak olan yolun tamamlanması ile Melet vadisinin eşsiz güzellikleri arasından Topçam Yaylalarına daha hızlı, güvenli ve kolay ulaşılacaktır.

Çağman ve Topçam mağaraları, Şaphane ve Muzadere kiliseleri (rakım: 1250, koordinatlar: 398212, 4494864), Muzadere deresindeki şelaleler (rakım:1050, koordinatlar: 397075, 4494761), Eriçok zirvesi ile çevresindeki Yaylacık (rakım: 1585), Gölyanı, Köşeobası, Çukuralan, Kıyyurt, Zileobası, Kızılağaç gibi yaylalar ''Yeşil Turizm-Eko Turizm'' ile ilgilenenlerin ilgi odağı olmaya başlamıştır.

Eski Topçam Beldesi'nin Merkez, Akkırık, Enalan, Ortalan ve Köşe olmak üzere 5 mahallesi vardı. Yöre halkının geçim kaynakları arasında fındık tarımı yanında hayvancılık önemli yer tutmaktadır. Geniş mera ve otlakların bulunduğu Muzadere, Yaylacık, Gölyanı, Köşeobası, Kızılağç ve Taşlıçukur gibi yaylalarda geleneksel yöntemlerle hayvancılık yapılmaktadır.

Topçam ile Çambaşı yaylası arasındaki Yeşil Yol çalışmaları devam etmektedir.

Topçam'da Gezilmesi Gereken Yerler

Topçam Barajı     Topçam Mağaraları    muzadere    yaylacık    kızılağaç    gölyanı    köşeobası

 taşlıçukur    dursunlu (Fiyez)    Aşıklı    Muzadere Kanyonu

EKOSİSTEM  

  kelebekler     mantarlar     hayvanlar     çiçekler        melet ırmağı    

 

Eriçok Tabiat Parkı

Yeşil Yol

 

Anasayfaya Dön

 

topçam