Yurtta Barış, Dünya'da Barış (Atatürk)

TOPÇAM - GEBEME

 

topçam-gebeme

2013 yılında çıkarılan 6447 sayılı kanun ile Ordu'da sınırları il mülki sınırları olan büyükşehir belediyesi kuruldu ve Mesudiye ilçesinin üç beldesinden birisi olan Topçam Mesudiye'nin mahallesi oldu. Topçam, Ordu il merkezine 38 km uzaklıkta ve Orta Karadeniz bölgesini Doğu Karadeniz bölgesinden ayıran Melet Irmğı içinden geçmektedir.

Yeşilce ve Topçam Yaylaları Turizm Merkezi sınırları içinde bulunan Topçam'da İlköğretim Okulu, Orman İşletme Şefliği ve Jandarma Karakolu vardır. Hafta içi her gün Mesudiye ve Ordu il merkezine belediye toplu taşıt araçları sefer yapmaktadır.

Topçam Barajı ve Hidroelektrik santrallerine ulaşım projesi kapsamında yapılan Topçam-Ordu dereyolu üzerinde 18 tünel ile bir viyadük bulunmaktadır. Yolun tamamlanması ile Melet vadisinin eşsiz güzellikleri arasından Topçam Yaylalarına daha hızlı, güvenli ve kolay ulaşılacaktır.

Çağman ve Topçam mağaraları, Şaphane ve Muzadere kiliseleri (rakım: 1250, koordinatlar: 398212, 4494864), Muzadere deresindeki şelaleler (rakım:1050, koordinatlar: 397075, 4494761), Eriçok zirvesi ile çevresindeki Yaylacık (rakım: 1585), Gölyanı, Köşeobası, Çukuralan, Kıyyurt, Zileobası, Kızılağaç gibi yaylalar ''Yeşil Turizm-Eko Turizm'' ile ilgilenenlerin ilgi odağı olmaya başlamıştır.

Eski Topçam Beldesi'nin Merkez, Akkırık, Enalan, Ortalan ve Köşe olmak üzere 5 mahallesi vardı. Yöre halkının geçim kaynakları arasında fındık tarımı yanında hayvancılık önemli yer tutmaktadır. Geniş mera ve otlakların bulunduğu Muzadere, Yaylacık, Gölyanı, Köşeobası, Kızılağaç ve Taşlıçukur gibi yaylalarda geleneksel yöntemlerle hayvancılık yapılmaktadır.

Topçam ile Çambaşı yaylası arasındaki Yeşil Yol çalışmaları devam etmektedir.

Topçaam yöresinin yaban yaşamı eski günlerdeki gibi olmasa da yine de kendine özgü özellikler taşımaktadır. Karma ormanlarda ayı, kurt, çakal, tilki, sansar ve karaca gibi; mera ve otlaklarda kelebek, yılan, mantar ve börtü böcekler çeşitlilik göstermektedir. Melet Irmağı'nda pullu ve bıyıklı olmak üzere iki farklı türde, Muzadere Deresi'nde kırmızı benekli alabalıklar yetişmektedir. Topçam Barajı ile nesli tükenme aşamasına gelmiş olan susamurları, balıkçıl ve yaban ördeği gibi kuşların yanında, kartal, atmaca, üveyik, karatavuk, dağ bülbülü ve serçe gibi çok sayıda kanatlıyı da görmek mümkündür.

Kelebek fotoğrafları için tıklayınız ...

Böcek fotoğrafları için tıklayınız ...

Mantar fotoğrafları için tıklayınız ...

Çiçek fotoğrafları için tıklayınız ...

 

 

TOPÇAM HABERLERİ

Topçam Müzik Şenliği

O.Doğa Sporları Der.

Topçam İçme Suyu

Topçam Sulama Suyu

Eriçok Tabiat Parkı • TOPÇAM BELDESİ

  Topçam Barajı

   Topçam Mağaraları

  YAYLALAR 

  muzadere  

  yaylacık   

  kızılağaç   

  gölyanı   

  köşeobası   

  taşlıçukur   

  EKOSİSTEM

  kelebekler    

  mantarlar    

  böcekler  

  çiçekler