Sulama Suyu

2017 yılının yedinci ayı olmasına karşın, Şaphane deresinden Topçam'a kadar eski sulama suyu kanalına döşenen 125 lik poliüretan boru 5 yıl boyunca  halkın kullanımına sunulamamış olması düşündürücü olmalı.
Evlerinin kıyılarındaki küçücük bostanlara ektikleri  fasulye, kabak, mısır, kara lahana, pazı, soğan ve sarımsak gibi ürünleri içme suyu ile suluyan yöre halkı, öteki tarlalarındaki ürünleri sulamayı hayal bile edemiyordu. Kendisini akıllı ve kurnaz sayanlar ise yasa ve etik duyguları hiçe sayarak, tarlalarına kaçak su borusu döşeyerek gizlice içme sularıyla ürünleri sulumaya çalışıyordu. Bu nedenle, sadece içme ve temizlik amaçlı kullanılması gereken şehir suyu, mahalle yaz aylarında daha da kalabalıklaştığından, evlerin üst katlarıyla, mahallenin üst bölgelerindeki evlere çıkmıyordu. Aynı suyu Ortalan ve Enelan mahalleleri de benzer şekilde kullandığından, bölgenin en büyük mahallesi sayılan Topçam, tam anlamıyla susuzluk çekmeye başladı.

2015 yılında Ordu Büyükşehir Belediyesi ile yaptığım görüşmelerde, ilgili makamlardaki yöneticiler sorunun kısa sürede çözüme kavuşturulamayacağını söyleyince Cumhurbaşkanlığına dilekçe verdim.

Cumhurbaşkanlığı Makamına
ANKARA

Ordu İli, Mesudiye İlçesi Topçam Beldesi’nde,  dedelerimiz tarafından yapılan sulama kanalı iptal edilerek yerine plastik boru döşetilerek modern hale getirilmek istenmişti.
O dönemin belediye başkanlığının yanlış yönlendirmesiyle Çelibelen kavşağından Medreseyanı, Alanbaşı ve Düztarla bölgesine de eski su kanalının üzerinden döşenmesi gereken boru döşenmemiştir.
Ayrıca üç yıl boyunca kanalın Şaphane Deresi üzerindeki ana bağlantı yeri, Yeşil Yol projesi çalışmaları sırasında bir bölümü kopan borunun onarımı yapılamamıştır.
Böylece Topçam Merkez mahallesindeki tarım arazilerinin büyük bir bölümü sulanamamakta, bir bölümü de içme suyu ile (yasal olmayan yollarla) sulandığından, yaz aylarında içme suyu sıkıntısı yaşanmaktadır.
Bu nedenle:

  1. Çelebelen, Medreseyanı, Alanbaşı ve Düztarla bölümlerinin sulama kanalının eski sulama kanalı üzerinden tamamlanması,
  2. Kopan borunun onarılması,
  3. Şaphane Deresi üzerindeki ana bağlantı yerinin yapılması için,

Gerekli çalışmaların yapılmasını arz ederim.
                                                                                                                                              23.11.2015
Aydın Altunöz


Adres:
Topçam Merkez Mahallesi
No: 82
Mesudiye / ORDU

İletişim:
05326240567
aydinaltunoz@gmail.com
www.apolitize.com


Gelen yanıt :

5 Ağustos 2015 16:53 tarihinde <bimerbilgi1@basbakanlik.gov.tr> yazdı:
Sayın AYDIN ALTUNÖZ ,

From: "aydın altunöz" <aydinaltunoz@gmail.com>
To: <bimerbilgi1@basbakanlik.gov.tr>
Cc: 
Date: Sun, 23 Aug 2015 21:23:38 +0300
Subject: Re: 779045 nolu başvurunuz hakkında.
Sn. Yetkili,
Şaphane deresinden Topçam merkez mahallesine kadar sulama amaçlı mavi boru döşenmiştir. Bu sulama suyu projesi tamamlanırsa bizler de bir yıl daha beklemek zorunda kalmayız sanırım.. Üç yıl boyunca bu su kaynağından Topçam Merkez mahallesine halen  su akıtılmama nedenini merak ediyorum.
Sevgi ve saygılarımla.

5 Ağustos 2015 16:53 tarihinde <bimerbilgi1@basbakanlik.gov.tr> yazdı:

Başvuru Numaranız :779045

779045 NOLU BAŞVURU OSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE GÖNDERİLMİŞ TOPÇAM MAHALLESİNDE İÇME SUYU SIKINTISI OLDUĞU ŞİKAYETE İSTİNADEN EKİPLERİMİZCE YERİNDE YAPILAN İNCELEMEDE BAHSE KONU BÖLGEYE YAZ AYLARINDA GELEREK SENELİK İZİN SÜRELERİNİ İLGİLİ MAHALLEDE GEÇİREN VATANDAŞLAR SEBEBİYLE NÜFUS ARTIŞI YAŞANDIĞI VE BAHÇE SULAMASI SEBEBİYLE SU TÜKETİMİNDE ÖNEMLİ DERECEDE ARTIŞ MEYDANA GELDİĞİ ANLAŞILMIŞTIR.TOPÇAM MAHALLESİNDE ÖZELLİKLE YAZ AYLARINDA ARTAN SU İHTİYACININ KARŞILANMASI AMACIYLA YENİ SU KAYNAKLARI TESPİT EDİLMİŞ OLUP, TOPÇAM MAHALLESİNE İLAVE İÇMESUYU TEMİNİ AMACIYLA BU KAYNAKLARIN BÖLGE HALKININ HİZMETİNE SUNULMASI İŞİ KURUMUMUZ 2016 YILI YATIRIM PROGRAMINA ALINMIŞTIR. PROGRAM DAHİLİNDE GERÇEKLEŞECEK ÇALIŞMALARLA İÇMESUYU SIKINTISININ ÖNÜNE GEÇİLMESİ AMAÇLANMAKTADIR.

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
NOT : Lütfen bu mesajı cevaplamayınız. Bu e-posta adresi sadece sistem tarafından gönderimler için kullanılmaktadır. Yeni mesajınız olursa http://www.bimer.gov.tr adresinden Başvuru Formunu kullanarak gönderebilirsiniz.

Sanırım ilgili makam, içme suyu projesini anlamış olmalı ki, sulama suyu ile bir cümle bile yazmamıştı. Sulama suyuna gereksinimi olanlar bile sorunun çözümü ile ilgilenmeyince, Şevket Süreyya Aydemir’in ‘’Suyu Arayan Adam’’ romanı aklıma geldi. Kolları sıvadım ve başladım işe. Bana destek verecek insanların olacağını biliyordum.

Çoğu 50-70 yaş çevresindeki İznullah Mete, Sinan Mete, Şenol Bodur, Galip Bodur gibi ihtiyar delikanlılar beden gücüyle çalışırken, Mehmet Altunöz (Mahmut oğlu), Engin Yılmaz, Hasrettin Birlikbaş, Yüksel Bodur, Engin Yılmaz ve benim gibi hem para hem de emek verenler de vardı. Fevzullah Mete, Esra Aydemir, Murat Birlikbaş (Bakkal), Gülveren Bozyurt, Zafer Akyürek, Enver Candan, Azmi Bodur, Ahmet Akyürek, Temel Akyürek, Seniye Altunöz, Nerime Altunöz, Meryem Atıcı, Hüseyin Akyürek, Celal Şenol, Başaran Tekin, Celil Bozyurt, Ali Tekin, Hüsamettin Özdemir, Solmaz Yılmaz, Demircan Aydoğan parasal destek; Yalçın Karabulut kendi üretimi nefis peynirlerden,  Hasine Bodur su böreği, Hacer Mete Pilav ikram ederken, Meral Bodur kaynak işlerinde kullanılmak üzere  jeneratörü verdi.

İçme suyu inşaatında çalışan Vanlı Mehmet Ustanın da emeğini unutmamak gerekir. Normal mesaisi bittikten sonra bazen kızgın Güneş’in, bazen gecenin kör karanlığında, kepçenin ışıkları altında, borulardaki yırtıkları fizyon maşon ile onarmaya çalıştıktan sora ‘’Çok yoruldum Hocam’’ diyen Mehmet ustayı unutmak mümkün mü? Çalışmalarımızı uzaktan denetleyen birim yöneticisi Abdulkadir Beyi de unutmamak gerekir.

125 lik borulara uygun maşon ve vana gibi malzemeleri Ordu piyasasında bulamayınca, Giresun’a giderken yol kıyısındaki Ordu Büyül Şehir tabelasını görünce bir de şansımızı burada deneyelim dedik. Şube Müdürü Sezai Ataklı’ya sorunumuzu anlatınca, piyasada ve OSKİ de 125 lik malzemelerin neden olmadığını anlamış olduk. Gösterdiği duyarlılık sonucunda depoların kıyısında köşesinde kalmış ya da çıkma malzemelerin olup olmadığını araştırmak için ambar görevlisi Ümit Bulut’a talimat verince birazcık umutlanır gibi olduk.

Binlerce malzemenin arasında ince iğne ile kuyu kazar gibi çalışan Ümit Bulut’un ‘’Yok demek çok kolaydır. Biraz önce yok deseydim, siz gidecektiniz, biz de bu konuyu unutacaktık. Benim için önemli olan sorunu çözmektir ‘’  sözleri, ‘’Suyu Arayan Adam’’ daki roman kahramanı gibi çalışanların günümüzde de olabileceği kanısını uyandırdı bende.

DN 125 F4 vana, flaş adaptör, maşon, tapa, nipel, 3/4 redaksiyon gibi malzemeleri, parça ve vidalarının birbirine uyumlu olup olmadığını denetlemem; toprak altındaki boruların koparılan,  yırtılan ya da delinen yerlerin ne kadar olduğunu bilmem mümkün olmadığından, beş kez Ordu’ya bazen İznullah Mete,  bazen Sami Karabulut ile bazen de yalnız gidip geldim.

boru

Bazen, kas gücüyle yapmaya gücünüzün yetmeyeceği işler olur ya, işte tam anlamıyla o duygunun tutsağı olduğumuz bir gün yaşadık. Traktörle sürülen tarlalarda, derine gömülmemiş ya da gömülememiş boruların keskin sivri pulluk bıçaklarıyla adım başı delinmiş oduğunu gördük.  Umudumuzu kestiğimiz bir evrede ‘’Yeter artık’’ diyerek isyan edip, ladin kütüğünden sivriltilerek yaptığımız kör tapanın çevresine eski şambiyel parçasını dolayarak borunun son bölümünü tkadık. Yanlarını altılık çivilerle sabitledik. Her ihtimale karşı tapanın sonuna iki meşe kazığı çakıp çiviledik. Ertesi gününün başlangıcı sayılan 00.30 da, ellerine tutuşturduğumuz ışıldak ve nacak ile yetmişlik delikanlı Şenel Bodur ile elliye merdiven dayamış Engin Yılmaz’ı suyu bağlamak için Şaphane Kilisesi’nin alt yanındaki At Uçuğu mevkiine gönderdik. Boş borunun içinden geçen suyun sesini dinlerken, gecenin kör karanlığında, patates tarlasının içinde fışkıran suyu görünce yeniden bir daha Ordu’ya gidip iki fizyon maşon daha almamız gerektiğini anladık.

Maşonlar, boru parçaları, kaynak makinesi, jeneratör ve iyi bir usta vardı ama, kas gücüyle kazmayı başaramayacağımız zorlukta kaya gibi sıkışmış inat bir toprak vardı karşımızda. Önce Mesudiye Belediye başkanını, ardından başkan yardımcısını aradım telefola. Başkana ulaşamadım, başkan yardımcısı da umut verici konuşamadı. Su sorununu çözmenin bizim için onur sorunu olmaya başladığı saatleri yaşıyorduk. Orman İşletme Şefliğinden arkadaşları, Yeşil Yol projesi kapsamında çalışanları aradık telefonla. Kazı yapacak makine arıyorduk delicesine. Bu kepçeyi bu gece bulup, o yırtılan boruyu onaramaz isek, kaynak makinesinin ve  ustamızın bir daha ne zaman Topçam’a geleceğini bilemiyorduk.

Adını izinsiz yazmak istemediğimiz bir dostumuzdan özel bir istekte bulunduk ve 45 dakika sonra kazı aracı Topçam’a geldi. Haziran ayının sonuna doğru, serin Topçam gecelerinin birinde, ayak parmaklarımın arasına sıkışmış kumlu killi toprak parçalarını Şaphane Deresi’nin suyu ile yıkamanın mutluluğunu yaşarken; her yanı çamura bulanmış, kilolarıyla başı belalı, biraz da deli dolu olan arkadaşım, iyice vergilendirilmiş bir şişe birayla yanıma geldiğinde sabahın ışıklarını görebilmemize sadece 3 saat kalmıştı.

Ertesi gün 125 lik borulardan 125 lik vana takılarak alınan Şaphane Deresi suyu, kurumaya yüz tutmuş fasulye ve mısır kökleriyle buluştuğu zaman, altmış yılı çoktan devirmiş ya da altmışa doğru yaklaşan ihtiyar delikanlıların mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

Şaphane Deresi'nin soğuk suyu, kumlu taşlı Topçam tarlalarıyla buluştuğunda, önceden bilemediğimiz teknik sorunlarla karşılaşmaya başladık. Suyun anası, basınç kırıcı, borunun son noktasındaki kör tapa, vanaların korunması, açıktaki boruların toprak altına gömülmesi, 125 lik kelepçelerle borudan su alınması bizim için sorunlar yumağı haline gelmeye başladığında, yol yapım firmasının (DETAY) şantiye şefi, Mesudiye Belediye başkanı ile malzeme ve araç gereç desteği için iletişime geçtik.

Peki, ya gençler neredeydi?


Aydın Altunöz

Temmuz 2017

Bir ay boyunca yaptığımız çalışmaların sonunda, Şaphane Deresi'nin suyu Topçam tarlalarına akmaya başlamıştı ancak, eski içme suyunun yeterli olmaması ve yeni içme suyu çalışmalarının sonuçlanamamış olması halen su sorununun devam etmekte olduğunu gösteriyordu. Bu nedenle, bazı Topçamlılar içme sularını ya satın alıyor ya da çevredeki pınarlardan sağlamaya devam ederken, bazıları da evlerinde sulama suyunu kullanmaya başladılar. Kurnazlık yaparak çalışmalara katkı sağlamayanlar, akıllılık yaptıklarını sanarak, ana boruyu delip gizlice evlerine, tarlalarına ya da fınrık bahçelerine su borusu döşemeye başlayınca yeni bir karmaşa ile kerşılaştık.

Yarış başlamıştı bir kez. Yirmibeşlik borular bazen bireysel, bazen kümeler halinde satın alınıyor ve pek de derin sayılmayan biçimde tarlalara gömülmeye başlayınca, sıra doksanlık borularla Topçam'ın batı yakasına su taşımaya gelmişti. Araçlar kiralandı, çukurlar kazıldı, doksanlık borular döşendi.

Bu süreçte ne projeye ne de teknik donanımı olan insanlara ihtiyaç duyulmuyordu. Her kafadan farklı sesler yükselmeye başlamıştı. Kim daha yüksek sesle konuşursa onun sözü dinlenir olmaya başlamıştı. Kurban bayramı tatliyle gurbetçilerin Topçam'a doluşması işleri daha da çığrından çıkarmaya başladığı bir gece işin asıl sahibinin ya da ilk projenin yapımında emeği çok olan Ali Demircan ile yaptığımız ayaküstü sohbette çok önemli bilgilere ulaşmış oldum.

Topçam Sulama Suyu Projesi ve Topçam Toprak Analizleri çalışması Ordu Büyükşehir olmadan önce yaptırılarak, Ordu İl Özel İdare görevlilerine teslim edilmiş.

Şimdi bu çalışmaların izindeyim.

19 Eylül 2017

Dedkodu malzemesi için yeni olay gerekiyormuş meğer. İki ay boyunca bir damla bile yağmayınca, Şaphane deresinin debisi epeyce düşmüştü. Sulama suyu borusunun beşte biri bile dolamadığından, pekmez kaynatanlar ile güz temizliği yapanların su sıkıntısı çoğalmaya başlamıştı. Topçam'ın batı yakasındakilerin sızlanmasını gidermek için suyun anasını onarmaya yanıma bir arkadaş aradım, bulamadım. Herkesin işi başından aşkındı. Kimisi mısır biçiyor, kimisi patates söküyor, kimisi armut, elma ya da kuşburnu pekmezi kaynatıyor, kimisi de yarım kalmış inşaatları tamamlıyordu. Yine Suyu Arayan Adam romanındaki kahraman gibi davranıp, altmışlık İznullah Mete ile yetmişli yılların reneultuna binip yola çıktık. Suyun anasında, eğrelti otlarıyla sarmaladığımız borunun üzerine iri taşları koyup, kaçak suyu boruya doldurunca amacımıza ulaştık. Sulama suyu borusundaki su, büyük bir coşkuyla Topçam'a doğru akmaya başladı.

Boruda sıkışan havayı Çelibelen'deki vanalardan birisinden çıkarırken, benim gibi su mağduru olan Engin Yılmaz'dan bir telefon geldi. Şaştım kaldım!

Borularda az olan suyu paylaşamayan Topçamlılar kavga etmişler.

20 Eylül 2017

2012 yılından bu yana neler olmuş bakalım:

KONUYLA İLGİLİ Başbakanlık İletişim Merkezi 'ne (BİMER) YAZILAN YAZILAR:

ORDU/MESUDİYE TOPÇAM MAHALLESİNİN TARIMSAL SULAMA SİSTEMİ İŞİ, MÜLGA ÖZEL İDARE ZAMANINDA BAŞLAMIŞ, 6360 SAYILI YASAYLA Ö. İDARENİN KAPANMASIYLA İŞ YARIM KALMIŞTIR. Ö. İDAREDEN KALAN İŞLER 6360 SAYILI YASAYLA BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİNE VERİLMİŞTİR.

ORDU B.Ş. BELEDİYESİNE YAZILI VE SÖZLÜ MÜRACAATLARIMIZA RAĞMEN YARIM KALAN TARIMSAL SULAMA İŞİ İLE İLGİLENEN OLMAMIŞTIR.

351718 SAYILI DAHA ÖNCEKİ KONUYLA İLGİLİ TALEBİMDE YANLIŞLIKLA OSKİ YE GÖNDERİLMİŞ, ONLARDA KURUMUMUZUN GÖREVİ DEĞİL DİYE BAŞLARINDAN SAVMIŞLARDIR.

6360 SAYILI YASA GEREĞİ ORDU B.ŞEHİR BELEDİYESİNCE EKSİK İŞLER YERİNDE TESPİT EDİLEREK VATANDAŞIN MADURİYETİNİN GİDERİLMESİ, AKSİ TAKTİRDE DEVLETİN YAPTIĞI YARIM KALAN YATIRIM HEBA OLACAKTIR.

NOT: KONUYLA MÜLGA Ö. İDARE PERSONELİ, ŞU ANDA O. BÜYÜK ŞEHİR PERSONELİ ZİR. MÜH. AYHAN ARLAĞ İLGİLENMİŞTİR.Ordu İl Özel İdaresi tarafından, 2012 yılında Topçam Beldesi / Mahallesi için tarımsal sulama amaçlı proje yapılmış, maliyetin fazla olması nedeniyle işçilik belde belediyesi tarafından üstlenilmiştir.

Özel İdare tarafından borular alınmış, belde belediyesi boruların bir kısmını döşemiş, su alma yapısıyla yol geçişlerindeki boruların döşenmesi yapılmamıştır. 6360 sayılı yasayla özel idare ve belediye kapatılmış mevcut yatırım sahipsiz kalmıştır.

Ordu B.Ş.Belediyesine yapılan sözlü ve yazılı başvurulardan sonuç alınamamış olup bölge halkının tarımsal faaliyetlerine büyük katkısı olacak bu sulama tesisinin küçük bir maliyet karşılığında hayata geçirilmesi bölge ekonomisine katkı sağlayacak, bölge halkının fındık dışı tarımsal faaliyetlerine imkan sağlayacaktır.

Bu hususta gerekli çalışmaların ilgili kuruluşlarca yapılmasını talep ediyorum. Saygılarımla

Beş yıl boyunca ne oldu dersiniz? Bir hiç.

2017 nin temmuz ayında ellilik, altmışlık ve yetmişlik delikanlılar bazen bedenen çalışarak, bazen de gücümüzün yetmediği yerlerde ramızda para toplayarak eleman çalıştırıp, sulama suyunun Topçama gelmesini sağladık.

''Dur bakalım ne olacak'' derken, borular delik deşik oldu ilk hafta. Kaynak yerlerinden borular patlamaya başlayınca, basınç kırıcı takıldı ancak, hiç bir işe yaramadı. Basınç kırıcı üreten firmaları aradım telefonla, teknik adamlar gülümseyerek yanıt veriyorlardı. Basınç kırıcıya gerek yokmuş meğer.

2018 in yaz aylarındaki karmaşayı şimdiden görür gibi oluyorum.

Yarın Ordu'ya, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ile görüşmeye gidiyorum.

''Dur bakalım ne olacak'' ...

 

Anasayfaya Dön

makaleler