TOPÇAM

TOPÇAM BELDESİ

Topçam Barajı

 Topçam Mağaraları

YAYLALAR 

muzadere  

yaylacık   

kızılağaç   

gölyanı   

köşeobası   

taşlıçukur   

EKOSİSTEM

kelebekler    

mantarlar    

hayvanlar   

çiçekler

insanlar

MELET IRMAĞI

Orta Karadeniz Bölgesi'ni Doğu Karadeniz Bölgesi'nden ayıran Melet Irmağı Ordu ile Sivas'ın ortak yaylalarından başlayıp Canik dağlarını derin bir vadi ile aştıktan sonra Karadeniz'e ulaşmaktadır.

Havzasındaki karların erimesiyle yükselen debisinden dolayı bahar aylarında geçit vermeyen Melet Irmağı, çoğu kez öteki zamanlarda uysallığını korumaktadır.

Topçam Barajı ve Hidroelektrik santrallerinin (HES) yapımına kadar sadece olta ve serpme balıkçılığı yapılabildiğinden, uzun yıllar ülke ekonomisine hiçbir katkısı 0lmayan Melet Irmağ'ında alternatif turizm seçenekleri açısından önemli sayılabilecek olanaklar mevcuttur.

Önceki yıllarda Melet Irmağı vadisinin kenarlarındaki sarp arazilerin önemli bir bölümü karma ormanlarla kaplı olmasına karşın, günümüzde buralar yasa dışı yollrla fındık bahçelerine dönüştürülmüştür. Kamuoyunun yakından ilgilendiği 2B arazilerine tipik örnek olan fındık bahçelerinden yöre halkı önemli ölçüde kazanım sağlamaktadır.

Osmanlı İmparatorluğundan bu yana bir türlü bitirilemeyen Ordu-Mesudiye dereyolunun 'Topçam Barajı ve HES lere ulaşım yolları' projesi kapsamında yapımı sürdürülmektedir. Adana ile Ordu illeri arasındaki ulaşımı kolaylaştırmayı amaçlayan projenin önemli bir bölümü sayılabilen Ordu Topçam karayolu üzerinde 13 tünel bulunmaktadır. Yapım aşamasında olan 3 tünel ile bir viyadük sonucunda 45 dakıkada Yeşilce ve Topçam Yaylaları Turizm Merkezi'ne ulaşılabileceğinden, Melet Irmağı vadisi ile Topçam Yaylalrı Ordu ilinin önemli mesire yerlerinin arasında olmaya aday sayılmaktadır.

                                                     

Melet Irmağı'nın Fotoğraflarını Görmek İçin Tıklayınız ...

Melet Irmağı İle İlgili Öyküyü Okumak İçin Tıklayınız

Yorumsuz ...

YA UMUT BİTERSE?...

Anasayfaya Dön