MELET IRMAĞI

Orta Karadeniz Bölgesi'ni Doğu Karadeniz Bölgesi'nden ayıran Melet Irmağı Ordu ile Sivas'ın ortak yaylalarından başlayıp Canik dağlarını derin bir vadi ile aştıktan sonra Karadeniz'e ulaşmaktadır.

Havzasındaki karların erimesiyle yükselen debisinden dolayı bahar aylarında geçit vermeyen Melet Irmağı, çoğu kez öteki zamanlarda uysallığını korumaktadır.

Topçam Barajı ve Hidroelektrik santrallerinin (HES) yapımına kadar sadece olta ve serpme balıkçılığı yapılabildiğinden, uzun yıllar ülke ekonomisine hiçbir katkısı 0lmayan Melet Irmağ'ında alternatif turizm seçenekleri açısından önemli sayılabilecek olanaklar mevcuttur.

Önceki yıllarda Melet Irmağı vadisinin kenarlarındaki sarp arazilerin önemli bir bölümü karma ormanlarla kaplı olmasına karşın, günümüzde buralar yasa dışı yollrla fındık bahçelerine dönüştürülmüştür. Kamuoyunun yakından ilgilendiği 2B arazilerine tipik örnek olan fındık bahçelerinden yöre halkı önemli ölçüde kazanım sağlamaktadır.

Osmanlı İmparatorluğundan bu yana bir türlü bitirilemeyen Ordu-Mesudiye dereyolunun 'Topçam Barajı ve HES lere ulaşım yolları' projesi kapsamında yapımı sürdürülmektedir. Adana ile Ordu illeri arasındaki ulaşımı kolaylaştırmayı amaçlayan projenin önemli bir bölümü sayılabilen Ordu Topçam karayolu üzerinde 13 tünel bulunmaktadır. Yapım aşamasında olan 3 tünel ile bir viyadük sonucunda 45 dakıkada Yeşilce ve Topçam Yaylaları Turizm Merkezi'ne ulaşılabileceğinden, Melet Irmağı vadisi ile Topçam Yaylalrı Ordu ilinin önemli mesire yerlerinin arasında olmaya aday sayılmaktadır.

 

Melet Irmağı ve Kirlilik


Tiber Nehri’nin kıyısında, görkemli kavak ağaçlarının gölgesindeki çadırımızın önüne kurduğum mütevazı çilingir masamızda, ülkemdeki elli kuruşluk 7 ekmek fiyatına satın aldığım ‘ROMA’ marka şarapla yetinmeye çalışıyordum. İkinci kadehten sonra Yeşilce ve Topçam Yaylaları Turizm Merkezi’ni düşünerek hayal kurmaya başlamıştım.

Güneş enerjisiyle ısıtılmış sıcak suyla duş aldıktan sonra üzerinde kuğu gibi süzülen kanoların geçtiği Tiber Nehri’ne baktım. İrili ufaklı kızılağaçların altındaki sazlıkların arasından durgun ve alaycı tavrıyla yüzyıllar boyunca akan nehirde ne bir çalı, ne bir yaprak, ne plastik şişe ne de bir tek poşet parçası görünmüyordu. Aklıma Melet Irmağı’nın Topçam ile Mesudiye arası geldi. Yatır başındaki yaşlı ağaç dallarına bağlanmış umut çaputları gibi, ırmak yatağındaki her ağacın, her ağaççığın, her otun üzeri pislik (vahşet) örnekleriyle doluydu.

Dini her gün en az 5 kez vücudunun değişik yerlerini yıkamasını emreden belediye başkanları, 22 yıl boyunca düzenlenen ilçe kurultayları bile ilçesinin içinden geçen ırmağı temiz tutmayı becerememiş ise ben ne diyebilirim ki o yörenin insanlarına.

Tiber içilebilecek ve yüzülebilecek kadar tertemiz, ancak Romalı’lar ne içiyorlar ne de yüzüyorlar, sadece seyrediyorlar. Ya biz?

Mellet Irmağı  Ordu’da içme suyu, Topçam’da yüzme havuzu olarak kullanılıyordu ama Mesudiye şehir çöplüğü olarak kullanmış.

Yoksulumuz, teneke kutudan içtiği ikinci bira ile varsılımız, ikinci kadeh pahalı rakıyı mideye yuvarladıktan sonra hayal kurmaya başladığından, bir şeylerin eksikliği gün gibi ortaya çıkıyor. Muhabbete katalizör olan bu tür geçici zevk aracına ulaşamayanlar ya da ulaşmak istemeyenler de bu dünyada kavuşamayacakları mutluluklara ölümden sonraki dönemde kavuşmayı hayal edince temel sorunun yanıtı burada somutlaşmaya başlıyor.

Mesudiye’de demokrasiyle ilgili uluslararası bir etkinlik yapılacakmış. Umarım yabancı konukları Melet Irmağı kıyısındaki kara yoluyla getirmezler.

22 Aralık 2012

                                                     

 

Melet Irmağı fotoğraflarını görmek için tıklayınız ...

Melet Irmağı olumsuz görüntüleri için tıklayınız ...

Anasayfaya Dön

TERÖR

Yeşilce ve Topçam Yaylaları Turizm Merkezi sınırları içindeki Topçam Sağlık Ocağı'nın bahçesinde bomba patlatıldı.
İki asker yaralandı.

26.06.2011

KİM YAPTI ?

NİÇİN YAPTI ?

KİMİN İŞİNE YARADI ?

SONUÇTA NE OLDU ?

BİRKAÇ GÜN KONUŞULDU

SONRA

YAŞAM ÖNCEKİ GİBİ


DEVAM ETTİ

Akıllarını kullanamayanlar silahlarını kullanır

geziler