KÖŞE YAYLASI (Köşe Obası)

Canik Dağları üzerinde 2279m yüksekliğindeki Eriçok zirvesinin Karadeniz'e bakan yamaçlarında bulunan Köşe Yaylası, Yaylacık Yaylsı ile Çukuralan Yaylası arasındadır. Yakın zamana kadar geleneksel yaylacılığa ve yaylaya örnek gösterilen Köşe Yaylası, yöre halkı tarafından ''Köşe Obası'' olarak adlandırılmıştır. Taş duvarların üzerine ahşap yapı malzemeleriyle yapılan yayla evlerinin altı ahır olarak kullanılmaktadır.

Yaylcılar çok sayıda koyun, kuzu ve inek beslledikleri gibi binek ya da yük hayvanı olarak da at yetiştirmektedirler. Tüketim merkezlerine uzak olmasından dolayı yaylada üretilen süt, tereyağı ve peynir gibi ürünler yeterince değerlendirilememektedir. Bilimsel anlamda organik olma özelliklerinin tümünü içeren bu tür yiyeceklerin tanıtımı ve pazarlanması yöre halkına önemli kazanımlar sağlayacaktır.

Ladin ağaçlarıyla çevrili yaylada sağrak (Agaricus Campestris), cücül, namazlo (Polyporus Squamosus), beyaz namazlo (Hydnum Repandum bolet (Boletus edulis), şabadun, sarı mantar (Cantharellus Cibarius) ve teltel (Artomyces Pyxidatus) gibi çayır mantarı  doğal olarak yetişmektedir. Eriçok zirvesine yaklaştıkça Soğuksu çeşmesi ve Dutyalı zirvesinin çevresinde yöre halkının ''cennet böğürtleni'' (Ahududu - Rubus idaeus) ve ''çalı çileği'' (Vaccinum Myrtillus) olarak adlandırdığı bitkilere rastlanmaktadır

Topçam Yöresi Turizm Kültür ve Dayanışma Derneği (TOY-DER) tarafından bir grup yamaç paraşütçüsü 2005 yılında Topçam Beldesi'ne davet edilmiştir. Yöreye gelen paraşütçüler Dutyalı zirvesinin yakınındaki Soğuksu mevkiinden havalanarak Topçam belde merkezine uçtuktan sonra ''Yörenin, Dünya Yamaç Paraşütü Olompiyatlarının düzenlenebileceği hava ve coğrafya koşullarına sahip olduğunu''  belirtmişlerdir.

Yaylanın doğal özelliklerinin görsel zenginlikleri Fotoğraf Sanatı Kurumu üyelerinin ilgi odağı olduğundan, her sene yöreye çok sayıda fotoğraf sanatçısı gelmekte ve buralarda ürettikleri eserlerle yaylanın tanıtımına katkı sağlamaktadır.

Yaylanın geleneksel dokusunu koruyarak tanıtmak ve yöre halkının kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen yayla şenliklerine  Köşelilerin yanında, çok sayıda doğa sevenler de katılmaktadır.

Jeep, motosiklet, bisiklet, yamaç paraşütü ve doğa yürüyüşü gibi sporlara uygun olan yaylada çadırda konaklama yapılabilir.

Son yıllarda geleneksel mimari önemsenmeden yapılan yayla evleri ile ''Oba Evi '' yaylanın görünümüne olumlu katkı sağlayamamış olmasına karşın, çevrelerinin ahşapla kaplanmış olması yöre halkının yaylalarını önemsediğinin kanıtı gibidir.

Yeşil Yol projesinin tamamlanmasıyla Topçam'dan ve Çambaşı Yaylası'ndan kolayca ulaşılaşılacak olan Köşe Yaylası, Ordu'nun gözde Turizm Merkezleri arasına girmeye aday olabilecektir.

Köşe Yaylası'nın Fotoğraflarını Görmek İçin Tıklayınız ..

        

T O P Ç A M   B E L D E S İ

             < < < < < < < o o o o o  o  o

Anasayfaya Dön

geziler