Tansiyonun yüksek ise kapıya yakın dur...

 

YEŞİL YOL

Copyright © 2009

Ulusal boyutta eleştiri oklarını üzerine çeken Doğukaradeniz Bölgesi'ndeki Yeşil Yol projesinin bir bölümü de Topçam'da uygulandı. Başlangıçta benim de kabullenemediğim uygulamalar da oldu ancak, ülkemizin gerçekleri de ortadaydı.

Projenin çarçabuk tamamlanmasıyla sessiz ve törensiz biçimde iş makineleri Topçam'dan ayrılıken, Mesudiye Dereyolu olarak bilinen karayolu bağlantısının neden yapılmadığını da düşünmeden edemedik.

Kayın, meşe, akgürgen ve kavak ağaçlarının sararan, bozaran ve kızaran yaprakları arasından okyanus mavisi gözleriyle bizi izleyen ladin doruklarını süslediği bölgede fotoğraf çekmek istiyorduk. Sinan arkadaşla yola çıktığımızda, güneşin ısıtmayan ışınları kara bulutların ardına saklandığından, her an yağmura yakalanacağımızı iyi biliyorduk.

Bu güzelim doğada yürürken, ülkemizin genelindeki kirlilik, yıkım ve talan gibi olumsuzlukların bu bölgede de yaşanabileceğini düşünmeden edemedik.

Yöre halkı kutsallarını koruduğu gibi sahip çıkabilirse yollarına, dağlarına, ormanlarına ve yaylalarına işte o zaman Yeşil Yol projesi amacına ulamış olacaktır. Ya da kapışılmış ve yağmalanmış yaylalarımızda örneğini gördüğümüz olumsuzlukların bir farkıl biçimini kısa bir zaman sonra buralarda da görmek zorunda kalmak mümkündür

Yeşil Yol sayesinde Topçam merkezinden yaylalarına otomobil ile 15 da ulaşılabildiğine göre, halen yaylalara kaçak yapı yapmanın mantığını anlamakta güçlük çekiyorum. Köşe yaylasındaki Türbeyanı mevkiinden Ziyaret Tepesi'ni ve gün batımını seyretmek için, bence kaçak yapıya gerek yoktur. Tertemiz, yemyeşil çayırlar yeter de artar bile...

Kamp yeriniz Türbeyanı olunca Gölyanı Yalası'na yürürken yenilebilir mantarlarla karşılaşacağınız kesindir. Bunun için de kaçak yapıya gerek yoktur.

Kıymayın bu güzelliklere...

Kasım 2021

 

Muzadere deresi için tıklayınız ...
Topçam İçin tıklayınız ... .
15 Mart 2020

 • Savaş yapmayın, Sanat yapın...

 • TOPÇAM BELDESİ

  Topçam Barajı

   Topçam Mağaraları

  YAYLALAR 

  muzadere  

  yaylacık   

  kızılağaç   

  gölyanı   

  köşeobası   

  taşlıçukur   

  EKOSİSTEM

  kelebekler    

  mantarlar    

  hayvanlar  

  çiçekler

   

   

  >
 •