Tansiyonun yüksek ise kapıya yakın dur...

 

GÖLYANI YAYLASI


Copyright © 2009

gölyanı yaylasıKöşe Köyü ile Köşe Yaylası arasındaki Gölyanı Yaylası denizden 1390 m yüksekte bulunan küçük bir gölün çevresindedir. Ladin, kayın ve meşe gibi ağaçların oluşturduğu ormanla çevrili geniş otlakların bulunduğu yaylada yaylacılık yapan Topçamlılar, sıtma hastalığı ile yapılan mücadele zamanında sivrisineklerin yaşam alanı olarak gördükleri gölü kurutmuşlardır. Göl içinde ve çevresinde olan değişime ilk tepki gösteren canlı, yöreye her ilkbaharda gelen leylekler olmuş ve o yıldan sonra bir daha gelmemişlerdir.

2005 yılında su akarının kapatılmasıyla yeniden oluşan göl  ve çevresi eskisi gibi olmasa da yaban hayatı için önemli bir yer tutmaktadır. Göl çevresindeki bataklık bölgede görülen izlerden yörede ayı, kurt, çakal, sansar, karaca, vaşak ve birçok yabanıl kanatlının yaşadığı anlaşılmaktadır.

1960 yılından bu yana başlayan hızlı göç öteki yaylalarda olduğu gibi burada da etkisini göstermiştir. Topçamlılar yaylaya gelmedikleri gibi, birinci katı taş duvarla, ikinci katı ladin tahtalarla yapılmış yayla evlerinin bakımına da önem göstermediklerinden, bütün evler harabe haline gelmenin ötesinde yok olmuştur.

Bölgede yapılan Tapu Kadastro işlemlerinin sonunda bu yayla da öteki yaylalarda olduğu gibi mera yasası kapsamına alınmıştır. Yapılaşmanın engellendiği Gölyanı Yaylası hızlı turizme alternatif sayılablen ''yeşil turizm'' için önemli sayılabilecek doğal ve görsel olanaklara sahiptir.

Karma ormanlar ile Ladin ormanlarının sınır bölgesinde bulunan Gölyanı Yaylasında sağrak (Agaricus Campestris), cücül, namazlo (Polyporus Squamosus), beyaz namazlo (Hydnum Repandum bolet (Boletus edulis), şabadun, sarı mantar (Cantharellus Cibarius) ve teltel (Artomyces Pyxidatus) gibi çayır mantarı  doğal olarak yetişmektedir.

Otoomobil ile kolayca ulaşılabilen yaylanın yol kenarlarında yöre halkının tevek böğürtleni, ''cennet böğürtleni'' (Ahududu - Rubus idaeus) ve ''çalı çileği'' (Vaccinum Myrtillus) olarak adlandırdığı bitkilere rastlanmaktadır.

Yeşilce ve Topçam Yaylaları Turizm Merkezinde bulunan yaylanın doğal özelliklerinin görsel zenginlikleri Fotoğraf Sanatı Kurumu üyelerinin ilgi odağı olduğundan, her sene yöreye çok sayıda fotoğraf sanatçısı gelmekte ve buralarda ürettikleri eserlerle yaylanın tanıtımına katkı sağlamaktadır.

Gölyanı Yaylası'nın Fotoğraflarını Görmek İçin Tıklayınız .

Topçam İçin tıklayınız ...

15 Mart 2020

 • Savaş yapmayın, gezi yapın...

 • TOPÇAM BELDESİ

  Topçam Barajı

   Topçam Mağaraları

  YAYLALAR 

  muzadere  

  yaylacık   

  kızılağaç   

  gölyanı   

  köşeobası   

  taşlıçukur   

  EKOSİSTEM

  kelebekler    

  mantarlar    

  hayvanlar  

  çiçekler

   

   

 • Köşe mahallesinden Köşe obasına ulaşılan yol üzerinde bulunan Gölyanı Yaylası'na otomobil ile ulaşılabilir.