Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki, o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.” (Atatürk)

Topçam Sanat Buluşması


muzadere

Bu kadar yoğun ve yorucu çalışma sonucunda dinlenmeye öyle ihtiyacım var ki, nerede ve nasıl yapabileceğime bir türlü karar veremiyorum.

İşe gelirken ya da iş çıkışında sanki ayaklarımın altında yer yokmuş gibi gissediyorum. İşe başladığımda yeri göğü, açlığı susuzluğu, varı yoğu unutuyorum. Akşam yemeğinden sonra koltuğa gömülüp, ayaklarımı sehpanın üzerine uzatıp, gözlerimi tavana çevirdiğimde her gece kendime sorduğum soru takılıyor aklıma.

Bu hayat biçimi nereye kadar böyle devam edecek?

Bir türlü çıkamıyorum karmaşanın içinden.

Sabah erkenden kalk tuvalete git. Sakal traşı ol, dişlerini fırçala. Çaydanlıktaki kaynamış suyla çayı demle ve altını kıs. O demlenirken gömleğini, pantolonunu giy, kıravatını tak. Çabucak buzdolabındaki kahvaltılıkları masanın üzerine yerleştir. Saatin yelkovanıyla yarıçırcasına kahvaltını yap ve ceketini giy. Iskarpinlerin üzerindeki tozları fırçala ve bir kabustan çık, hemen öteki kabusa dal.

Metroya kadar her zamanki güzergahtan hızlıca yürü ve istasyondaki ritüelleri uygula. İçeri girince de boş durmak yok. Cep telefonundan sosyal medya trafiğine gir. Fecebook, twıtır, WhatsApp, Instagram, mesaj karmaşasındaki reklam bombardumanından kaçmaya çalışarak ülkenin ve Dünya'nın düştüğü duruma bak.

Sabrın sınırlarını zorlayarak her hastanın önce sözlerini ardından sırtını ve karnını dinle. Sanki parmaklarının uçları ile içerisindeki olumsuzlukları anlayacakmışsın gibi asil ve vakur görünüme bürün. Kesinlikle birşeyler sor ve ardından en az üç adet olmak üzere okunması çok zor bir yazı ile reçete yaz.

Bu hayat biçimi nereye kadar böyle devam edecek? Bir türlü çıkamıyorum karmaşanın içinden.

Bu yakınmayı yapan doktoru dinleyen doktor, bir yandan da beni muayene ediyordu. İster istemez her şeyi duyuyor ve dikkatlice izliyordum. Onlar açısından benim sandalyeden ya da duvardaki tablodan farkım yoktu. Varlığım, duygularım ve düşüncem onlar için yok giydi. Hani yataktaki bebğin yanında konuşan anne baba gibiydiler.

>Dinleyen doktor da benzer yakınmalarla konuştuktan sonra elime üç satırlık reçeteyi tutuşturunca ben de dayanamayıp söze katıldım.

Zorunlu olarak konuşmalarınızı dinledim. İkinizin de hastalığı aynı ve ben bu hastalığın tedavisini biliyorum deyince birazcık alay dolu gülümsemeleriyle konuşmama izin verdiler.

Ladin, kızılağaç, akçakavak, slkımsöğüt, meşe ve kayın ağaçlarının arasından buz gibi soğuk ve göz yaşı gibi duru suların aktığı derenin kenarına bir yaygı serin. Çevreden topladığınız lilyum, çiğdem, sambak ve papatyalarla derenin kıyısındaki durgun suyu süsleyin. İçeceklerinizin soğuk kalabilmesi için şişelerinizi çağlayandaki taşların arasına sıkıştırın. Çücül, içikızıl ya da namazlı mantarı bulmak için çevreyi gezerek şansınızı zorlayın. Becerebilirseniz o buz gibi suların aktığı deredeki kırmızı benekli alabalıklardan yakalayın. Çevrenizdeki kuru dalları toplayarak güzel bir kamp ateşi yakın. Yayla pazarından aldığınız anne sütüyle beslenmiş kuzu etlerini, yabani fındık çubuklarına takarak odun ateşinde pişirin. Tabağa çanağa çatala gerek duymadan güzelce karnınızı doyurun. Çağlayan taşlarının arasına sıkıştırdığınız şişeleri çıkarıp birkaç yudum içtikten sonra, yedikleinizi eritmek için ya mağaralar bölgesine, ya şelalelerle süslü kanyona ya da kilise yanına kadar yürüyün. Yorulunca da binbir çiçekle süslü çayırlara seresepe yatıp dallardaki yabani meyvelerin arasından ak bulutları izleyin.

Bu dediklerimi yapınız. İyileşmezseniz bütün masraflarınızı ben karşılarım dediğimde, ikisi birlikte 'Böyle bir yer var mı?' dediler.

Yılar önce, günde ortalama 10 saat matematik dersi anlatmak zorunda kaldığım yıllarda öğrenmiştim bu reçetenin değerini.

Böyle bir yer var mı?

Evet var.

muzadere

2020Temmuz ayı içinde daha fazlası da olacak. düzenlemeye çalıştığımız IX Topçam Sanat Buluşması ile taçlandırmaya çalıştığımız yöre, Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi sınırı sayılan Melet Irmağı yakınındaki Yeşilce ve Topçam Yaylaları Turizm Merkezi sınırları içinde. Ordu'ya 45, Mesudiye'ye 30, Çambaşı'na 25 dakika uzaklıkta.

Ayrıca sanat ve doğa tutkunu arkadaşlarımızın katkıları da olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yeni restore edilmiş olan Muzadere Kilisesi'nde Fülüt, keman, klarnet, obua, gitar ve bağlama ustaları konserler verecek. Mağaralara girilecek, kanyon geçişi ve foto safari yapılacak.

Sanat sayfasına dönmek için tıklayınız ...

Başarabiliriz ...