Yurtta Barış, Dünya'da Barış (Atatürk)

IX. Topçam Sanat Buluşması

Temmuz 2020

kilise

13 yıl gecikmeyle de olsa, Muzadere Kilisesi’nin yenileme (restorasyon) işlerinin bitirildiğini görünce yeniden hayal kurmaya başlamıştım. Önceki yıllarda yaptığımız kültür ve sanatsal etkinliklerimiz sırasında tanıştığım, şimdiki Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Sn. Uğur Toprak ile Sn. Mehmet Kefeli’yi makamlarında ziyaret ettim. Cennetten bir köşe gibi tertemiz ve yemyeşil doğanın içindeki Muzadere Kilisesi'nin kültür ve sanatsal çalışmalarda kullanılmasını önerdiğim zaman, doğal olarak ortak düşünnceler taşıdığımızı anlamıştım.

Devletimizin önemli miktarda harcama yaparak yenilediği bu yapının kültür ve sanat etkinliklerinde kullanıması ve açılışını büyük bir sanat etkinliği ile yapmamız gerektiğini söyleyince, işin mutfağını oluşturma görevi bana tevdi edilmiş oldu.

Yapının fiziksel özellikleri plastik sanatlar için uygun olduğu gibi, akustik özellikleri nedeniyle tiyatro ve müzik gibi gösteri sanatlarına da uygun olduğundan, açılışın görkemli bir müzik şöleniyle olmasının yörenin tanıtılmasına katkı sağlayacağını düşünüyordum.

IX. Topçam Sanat Buluşması'nın, yöremizin yetiştirdiği  Klasik Batı, Klasik Türk Sanat ve Türk Halk Müziği sanatçıları ile  bu mekanda yapılması için Topçam'lı yan flüt virtiyözü Sinan Mete ile çalışmalara başladık.

Yan flüt yanında klarnet ve obua olunca Klasik Batı Müziği devlerinin eserlerini programa alabilecektik. Bu nedenle Sinan Mete’nin müzisyen arkadaşlarına davette bulunduk ve onlar da severek kabul ettiler.

Ordu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin bizimle olması etkinliğimizi taçlandıracaktı. Fakülte kadrosunda olan Sn. Dr. Gonca Görsev Kılıç ile yaptığım telefon konuşmasından onun da böyle bir etkinliğin özlemi içinde olduğunu anladım. Artık yan flüt, klarnet ve obua ustamızın yanında bir de keman ustamız (virtiyöz) olacaktı.

Müzik şöleni olur da programda Klasik Türk Sanat ve Türk Halk Müziği olmaz mı? Oldu bile.

Yılların anlam kazandırdığı arkadaşlık ilişkimize güvenerek telefonla aradığım Ali Karahan, Ordu 19 Eylül Musiki Derneği ve 30 kişilik kadrosuyla etkinliğimize katılacağını söyleyince işin iyice büyüdüğünü anlamaya başladım. Fikret Damar Halk Müziği ve Kültür Sanat Derneği'nin Samsun’daki başarılarını biliyordum. Sn. Fikret Damar’ı telefonla arayıp şölen hakkında bilği verdiğim zaman böyle bir etkinliğe severek katılacağını öğrenince, eh bu iş oldu artık dedim.

Her güzel pastayı süslemek gerekirmiş. Bu nedenle işin kreması olacak güzellikleri araştırmaya devam edince, Ordu I. Uluslar Arası Taş Heykel Sempozyumu çalışmalarını başarıyla sürdürdüğümüz Sn. Özer Yılmaz’ı aradım. İyi ki aramışım. Ordu Büyükşehir Belediyesi Şehir Bandosu ve  Orkestrası tüm kadrosu ile Topçam yaylalarının ak bulutlarını selamlayacağını öğrenince biraz daha ileri giderek yeni isteklerde bulundum.

Ya gitar virtiyözü?
Ya bağlama virtiyözü?
Başladı sıralamaya: Uğur Ulaş, Çetin Akdeniz…

Bu heyecan ile 28 Şubat 2020 günü Mesudiye Kaymakamı Sn. Ali Cemal Altınöz’ü ziyaret ederek etkinlik hakkında bilgi verdik. Genç kaymakamımızın etkinliğimiz için söylediği övgülerin ötesinde, gözlerinde gördüğümüz ışıltının anlamıyla çalışmalarımızı sürdürmeye devam etmekteyiz.

Niçin Topçam Sanat Buluşması?

Kilisenin Onarım Öyküsü

II. Topçam Sanat Buluşması Muzadere İlköğretim Okulunda yapıldı. Etkinlik sürecindeki gezi için tıklayınız...

Muzadere

 

 

 • Etkinliğin Amaçları


 • Müzik sanatçılarını sanatsal bir ortamda bir araya getirmek.
 • Ordu.halkı ve yöre kültürü ile farklı kültürlerden gelen  sanatçı ve sanat ürünleri arasında bağ kurmak.
 • Yöresel müzik eserlerinin araştırılıp geliştirilmesine katkı sağlamak.
 • Yöresel, ulusal ve evrensel müzik eserleri ile Ordu halkını buluşturmak.
 • Bölgesel, ulusal ve uluslararası  ortamlarda, Yeşilce ve Topçam Yaylaları Turizm Merkezinin ve Ordu'nun tanıtımına katkı sağlamak
 • Yöre halkının turizm gelirlerinden yararlanmasını sağlamak.

 

 

 • ÖNE ÇIKANLAR

 • .Etkinlik Koşulları ve Kuralları
 •  

  Etkinlik yerine ulaşım giderleri, etkinliğe katılan sanatçıya aittir.

  Sanatçı, kişisel  araç ve gereçleri ile enstrümanlarını kendisi temin eder.

  Etkinlik sürecinde oluşabilecek hastalık ve kazalara karşı sorumluluk sanatçıya aittir.

  Bu süreçte oluşabilecek sağlık ve kaza sigortalarının mali yükümlülüğü sanatçı tarafından karşılanır.

  Sanatsal çalışma sürecinde veya üretilen sanat eseriyle, ikinci kişi veya kurumlara vereceği maddi veya manevi zararlardan sanatçı sorumludur.

  1. Organize Grubunun Görev ve Sorumlulukları

    

  Etkinlik alanının düzenlenmesini ve denetimini sağlamak.

  Yerel güvenlik unsurlarıyla iş birliği yaparak güvenliği sağlamk

  Etkinlik alanında  220 volt elektrik, uzatma ve ses sistemleri ile aydınlatmayı temin etmek

  Etkinliğin  yerel ve ulusal  medya araçlarıyla tanıtımını yapmak.

  Etkinliğe katılan sanatçı ve yöneticileri, belediyenin sosyal tesislerinden ücretsiz olarak yararlandırmak.

   Bireysel sağlık sigortası sanatçının kendisine ait olmakla birlikte;  etkinlik alanında,  çalışma saatlerinde bir sağlık ekibi bulundurmak.

  Kamp yerini ve düzenini sağlamak

  Kanyon geçişi, foto safari ve doğa gezisi düzenlemek.

  NOT:

  Kamp hizmetleri, kamp yeri, doğa gezileri ücretsizdir.

  Katılımcıların spor ayakkabısı,  yağmurluk ve kazak getirmesi önerilir.

  Yiyecek, içecek ve yol giderleri katılımcıya aittir.

  Etkinlik programı sonraki günlerde açıklanacaktır.