Tansiyonun yüksek ise kapıya yakın dur...

 

TOPÇAM BÖLGESİNDE DOĞAL YAŞAM


KELEBEKLER


Copyright © 2009

kelebek_01k    kelebek_01k    kelebek_01k

Orta Karadeniz, Doğu  Karadeniz biraz da İç Anadolu bölgesinin özelliklerini taşıyan Topçam yöresinde yaban hayatı çok zengin görünüm sergilemektedir. Doğada özgürce doğup, büyüyüp, beslenip ve çoğalan evcilleştirilmemiş hayvanların; ekilip dikilmeden, kendiliğinden oluşan bitkilerin ve öteki canlıların oluşturduğu yaban hayatı bu bölgeye önemli farklılıklar kazandırmıştır.

kelebek_01k    kelebek_01k    kelebek_01k

Ülkemizdeki kelebek türlerinin önemli bir bölümünün Topçam bölgesinde de yaşadığını sanıyorum. Öğretmen Okulu öğrencisiyken tanıştığım fotoğraf makinesine uzunca bir süre kayıtsız kalmıştım. Birgün güzel bir tesadüf ile Fotoğraf Sanaatı Kuarumu kurucu başkanı Dursunali Sarıkoç ile tanışınca yeniden sardı dünyamı fotoğraf çekme hevesi. İyiki de böyle olmuş. Bu sayede anladım Topçam yöresindeki kelebeklerin, çiçeklerin, böceklerin farklılığını.

kelebek_01k    kelebek_01k    kelebek_01k 

Kelebek fotoğrafı çekmenin ne kadar zor olduğunu ancak çekenler bilir. Önce kelebek vadisini ve kelebek zamanını iyi bileceksin. Fotoğraf makinenin lensi bu iş için uygun olamalı. 40, 50, 60, 85, 105 veya 200 mm odak uzaklıklı makro objektifiniz varsa, daha şanslı olursunuz. Yakıcı güneşin altında kelebekle yarışa girersen vay haline. Sabahın ilk ışıklarıyla uyku mahmurluğunda yakalayabilmelisin o anlamlı güzelliği. Usulca yaklaşıp, o güzelliğin önünde diz çöktükten sonra nefes almadan deklanşöre basmalısın. Yoksa, sen yaklaşıp karar verene kadar o çoktan başka bir çiçeğin ballı kollarına atar kendini.

kelebek_01k    kelebek_01k    kelebek_01k 

kelebek_01k     kelebek_01k     kelebek_01k

Deneyimli fotoğrafçılar makro çekimlerde tripod ile gezmenin yararını iyi bilirler. Kelebekle koşuşturma oynamanın yoruculuğunu bildiklerinden, önce fotoğraf makinesinin ayarını yapıp, tripoda yerleştirirler ve ardından kelebeğin çekim alanına gelmesini sabırla beklerler.

kelebek_01k     kelebek_01k     kelebek_01k

 

Böcek fotoğrafları için tıklayınız ...
Mantar fotoğrafları için tıklayınız ...
Çiçek fotoğrafları için tıklayınız ...
Topçam İçin tıklayınız ...
23 Mart 202

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Savaş yapmayın, Sanat yapın...

 • TOPÇAM BELDESİ

  Topçam Barajı

   Topçam Mağaraları

  YAYLALAR 

  muzadere  

  yaylacık   

  kızılağaç   

  gölyanı   

  köşeobası   

  taşlıçukur   

  EKOSİSTEM

  kelebekler    

  mantarlar    

  böcekler  

  çiçekler  

   

   

 • KELEBEK OLMAK

   

  GÜVE OLMAK