Tansiyonun yüksek ise kapıya yakın dur...

TOPÇAM BÖLGESİNDE DOĞAL YAŞAM


ÇİÇEKLER - 1


Copyright © 2009

lilyumYaylacık yaylasında ilk kez yayla şenliği yapmaya çalışıyorduk. Kamyon kasasını sahne olarak düzenlemiş, hemen karşısına da konukların oturması için bir mekan oluşturmuştuk. Yabancı konukların yemek masasındaki vazoda yayla çiçeklerinden bir demet olmasını istediğimden, çevreden çarçabuk kır çiçekleri topluyordum. Yıllarca kullanılmayan Kayaboğazı yoluna gelince sarı orman güllerinin arasından yükselerek bana doğru bakan o çiçekleri görünce şaşkınlıktan ne yapmam gerektiğine karar veremedim.

Aklımın bir yanı böyle bir güzellik yok ediemez, öteki yanı binbir çiçek yalası Yaylacık'ı tanıtmak için bu önemli bir fırsattır diyordu. Böylece ilk kez onunla Yaylacık yaylasının terk edilmiş Kayaboğazı yolunun kıyısında tanışmıştım.

Topçam bölgesindeki çiçek adlarını söyle deseler, kökleri soğanlı, boyu bazı yerlerde boyum kadar olan mis kokulu lilyum çiçeğinden başlarım.

Ve daha sonra?

İkinci sırayı orkideler alır. Biz orkidelerin orkide olduklarınıı bilmediğimiz dönemlerde onlardan bazılarını değişik adlarla adlandırıp, yiyecek olarak kullanmışız. Bunlardan bazıları sakarca ve çiğdemdir.

               çiğdem

Ordu ve bazı civar illerde alkollü içeceklerin ikram edildiği sofraların önemli mezelerinden birisi sakarca kavurmasıdır. Fındık bahçelerinden özenle toplanan soğan köklü sakarcalar, güzelce temizlendikten sonra, yeşil saplarıyla birlikte tereyağda birazcık pembeleştirilmiş soğanla birlikte pişirilmektedir.

Masumiyetin, nezaketin, saflığın ve sevimliliğin sembollerinden birisi de orkidelerdir. Sevimli görünümlerine karşın bazılarının kökleri zehirli olmakla beraber, bazılarının kökleri sağlık aşısından değerlidir. Orkidelerin birkaç türü Topçam bölgesinde yetişmektedir.

arı orkidesi                çiğdem

   

Topçamlı kadınlar için kücügdene (Körpe okide yaprakları) toplama zamanı vardır. Yaylacık yaylasına bu tarihlerden önce giderseniz bulamazsınız, sonra giderseniz yaprakları sertleşmiş olduğundan toplayamazsınız. Torbalarca toplanan taze yapraklar güzelce yıkandıktan sonra incecik doğrandıktan sonra gölgede kurutularak kışlık yiyecekler arasında saklanmaktadır. Ninemin kış aylarında pişirip övünerek ikram ettiği gücükdene gulgurlamasının içindeki ekşi erik kurularının tadını halen anımsarım.

   

İsviçre gezilerimden birisinde ormanlık bir bölgenin eteğine kurulmuş küçük bir yerleşim yerini gezerken dikkatimi çeken andızotu çiçekleri olmuştu. Bizim yörmizde var ancak, evimizin önünde yok diyerek hayıflanmıştım. Dönüşümde Topçam'daki evimizin bahçesine, hemen süs havuzunun yakınındaki orkidelirin arasına iki kök dikmiştim.

andızotu

Bahar aylarında sırasını bekleyen çiçeklerden birisi de Kılıçotu çiçeğidir.

kılıçotu   kılıçotu   kılıçotu

Her sene aynı yerde kendiliğinden yetişen kılıçotu çiçeği, bahçemin en gizemli köşekerinden birinde ladin ağacının kıyısındaki gölgelikte durmaktadır.

Beyaz, sarı, mavi renkte; uzun,kısa, bodur boylarda olamak üzere çok farklı türlerde papatyalar süsler Topçam yaylalarını.

     

              

Devami için tıklayınız ...

Kelebek fotoğrafları için tıklayınız ...
Böcek fotoğrafları için tıklayınız ...
Mantar fotoğrafları için tıklayınız ...
Topçam İçin tıklayınız ...
26 Mart 2020

 • Savaş yapmayın, Sanat yapın...

 • TOPÇAM BELDESİ

  Topçam Barajı

   Topçam Mağaraları

  YAYLALAR 

  muzadere  

  yaylacık   

  kızılağaç   

  gölyanı   

  köşeobası   

  taşlıçukur   

  EKOSİSTEM

  kelebekler    

  mantarlar    

  böcekler  

  çiçekler  

   

   

 •