Tansiyonun yüksek ise kapıya yakın dur...

 

TOPÇAM BÖLGESİNDE DOĞAL YAŞAM


BÖCEKLER-1


Copyright © 2009

Topçamlı her çocuk, Kızılağaç yaylasının Topçamlar bölgesinde akşamın alacakaranlığına kadar ya süldür ya da gömme çelik oynamıştır.
O yıllarda çocukların hem korku hem de neşe kaynağı olan dozirik (polyphylla fullo) böcekleri, toprak altına kurdukları yuvalarından çıkarak çocuklarıın arasında dolaşmaya başlayınca, çelik bir yana, sopa başka bir yana fırlatılıyordu. Çocukların kulaklarına girecekmiş gibi hızlıca saldırıya geçen dozirik böcekleri, kız çocukların saçlarına sıkışınca çığlık sesleri kahkahalara karışıyordu.

Böceğe dozirik denmesinin nedeni, uçarken dooozzzzz diye ses çıkarmasındandı. Kın kanatlarının üzerindeki koruyucu kanatlarını da açarak hızlıca saldırmalarının nedeni, çocukları o bölgeden uzaklaştırarak yuvalarını korumaktı.

           

Yayla zamanı merada otlayan sığırlardan birisinin kuyruğunun altındaki yumuşak dokuya yapışan büvelek (sığır sineği) bozgun yaşamış ordunun başıbozuk askerleri gibi sürünün tamamın kaçışmasını sağlardı. Sürü ya yorulunca ya da ahırın karanlık ve serin sığınağına girince koşuşturma dururdu. Annelerin koşuşan çocuklarını paylamak için sıkça kullandıkları söz, ''Bükelediz gene'' olurdu.

Kavurucu yaz aylarında serinlemek için Melet Irmağı'ndaki göllere giren çocuklar için de kabus olurdu büvelek ısırması. Büvelek sinsice yaklaşarak vücudun en narin yerlerinde işini bitirince anlaşılırdı işin ciddiyeti. Hızlı bir refleks ile ya büvelek ölür ya da vurduğunuz yerin vücudunuz olduğunu anlardınız. Isırılan yer kaşımaya başlar, kaşıdıkça şişer ve sonunda yara büyür, önlem alımaz ise apse oluşurdu.

             

Halyamorpha halys.(Kahverengi Kokarca Böceği) fotoğraf çekenlere güzel poz verirler ancak, fındık ve kivi üreticilerinin korkulu rüyasıdırlar.

             

Günde 30 km gezebilen bu böcek, fıdığın kökünü 20 günde kurutabilirmiş. Teke böceği de meyve bahçelerinin zararlılarındandır.

             

 Bakmayınız böyle masum ve sevimli göründüklerine, tarımla geçimlerini sağlayanlar için bu böcekler korku ve kaygı kaynağıdır.

             

 

Öteki böcek fotoğraflarını görmek için tıklayınız ...
Kelebek fotoğrafları için tıklayınız ...
Mantar fotoğrafları için tıklayınız ...
Çiçek fotoğrafları için tıklayınız ...
Topçam İçin tıklayınız ...
23 Mart 2020

 

 • Savaş yapmayın, Sanat yapın...

 • TOPÇAM BELDESİ

  Topçam Barajı

   Topçam Mağaraları

  YAYLALAR 

  muzadere  

  yaylacık   

  kızılağaç   

  gölyanı   

  köşeobası   

  taşlıçukur   

  EKOSİSTEM

  kelebekler    

  mantarlar    

  böcekler  

  çiçekler  

   

   

 •