ALTINOLUK

 

Edremit Körfezi'ne bakan yamaçlardaki zeytinliklerin yerine, yere yatırrılmış çok katlı apartmanlar gibi sıralanan yazlık evlerin arasından geçerek Kazdağları'nın eteklerindeki pililerin arasına sıkıştıkrılmış gibi duran Altınoluk'a gelince İsviçre'deki ortaçağdan kalma Stein am Rhein'ı anımsadım.

Bir orayı bir de burayı düşünürken Avrupa Birliği'ne alınmamızı geciktiren önemli nedenlerden birisini içim zızlayarak gördüm. Abdullah Efendi Konağı'nın önüne geldiğimde, 1927 yılına kadar adı “Papazlık” olarak geçen Altınoluk'da 16 yy. dan kalma (Kanuni Sultan Süleyman dönemi) tek bir yapının ayakta kalmayı başaramdığı belli oldu. Devamı için tıklayınız ...

 

 

DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ ve YAYLA TURİZMİ

Doğu Karadeniz Bölgesi Gürcistan,  Kelkit Vadisi  ve Ordu ili sınırları içinde Karadenize dökülen Melet Irmağı ile çevrilidir. Akarsuları, gölleri, dağları ve yaylaları ile tanınan bu bölgede çay, kivi ya da fındık bahçelerinin bitiminden sonra karma ormanlar başlar.

Ankara’dan Doğu Karadeniz Bölgesini gezmek için yola çıkanlara ikinci seçenek olarak Kelkit Vadisi'nden geçerek yaylalara ulaşmaları önerilebilir. Gezinin birici günü  Çorum'daki Çorum ve Alacahöyük müzeleri; Amasya’daki Kaya Mezarları, Amasya Evleri ve Amasya Müzesi gezilebilir. Devamı için tıklayınız ...

 

AMASYA

M.Ö. 5500 den bu yana Hitit, Frig, Pers, Hellen, Pontus, Roma, Bizans, Danişmeent, Selçuklu, İlhanlı, ve Osmanlı dönemlerinde olduğu gibi, Kurtuluş Savaşı'ndan sonra da Türkiye Cumhuriyeti'nini önemli yerleşim yerlerinden birisi olan Amasya ile ilgili fotoğrafları görmek için tıklayınız ...

 

GÜNEYDOĞU

Bazı siyasetçilerin 'Türkiye büyük ülkedir.' dediklerinde, hangi kapsamda konuştuklarını anlamakta güçlük çekiyordum.
Devamı için tıklayınız ...

 

YENİ YOL HARİTASI

Ankara'dan gelen konuklarımız, Topçam'da bir gece yattıktan sonra Doğu Karadeniz gezisinin yol haritasını yeniden çizmek için benimle tartışmaya başladılar. Sonuçta yeni bir yol haritası çizebildik. İki arazi aracına iki günlük yiyecek, üç çadır ve 20 litrelik yedek benzin koyarak yola çıkmaya karar verdik.Topçam'dan başlayan yolculuğumuzun birinci durağı, Yaylacık yaylasının Karayalak bölümü oldu. Birkaç kare fotoğraf çektikten sonra, Kızılağaç yaylasına, oradan da Mesudiye ilçesine geldik. Yolda aracımız birkaç kez bizi üzdü.
Devamı için tıklayınız ...

DOĞU ANADOLU

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesini gezme kararı aldığımızı açıkladığım zaman şöminenin yakınında otura orta yaşı çoktan aşmış, yaşlılığı bir türlü kabullenemeyen okul arkadaşım biraz da sevecenliğine sertlik katarak “Aklını mı kaçırdın?” diye sözümü kesti.
Devamı için tıklayınız ...

 

 

ÇAMAŞ

1970 ile 1980 yılları arasında Türkiye'de yaşanan toplumsal olayları anlamak için Ordu'nun göz bebeği sayılan Fatsa'yı bilimsel açıdan iyice araştırıp incelemeye çalışanların Çamaş'dan başlamaları gerekir.

Devamı için tıklayınız ...

 

Anasayfaya Dön

 

geziler