Tansiyonun yüksek ise kapıya yakın dur...

 

Belgrad 2013

 

İkinci gelişimiz olduğundan, kendimizi Belgrad'ın yabancısı olarak görmüyorduk. Otele yerleştikten sonra hızlıca şehir merkezine gidip Sava ve Tuna nehirlerinin birleşitiği bölgedeki Belgrad Kalesi'ni gezmek istedik.

Roma döneminde yapılan, Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde de bazı eklemeler yapılmış olan kale şehrin en önemli yeri sayıldığından, günümüzün önemli bölümünü burada geçirmek istiyorduk.

Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde, bu kale ile bitişiğindeki parka Kalemegdan denildiğinden, günümüzde de aynı adı taşımakta olduğunu öğrenmiştik.

Kültür park özelliklerini taşıyan parkı geçip, kaleye ulaştığımızda, gördüğümüz manzara karşısında adeta büyülendik. Özenle düzenlenmiş gezinti yerleri tertemiz olduğundan, gençlerin spor ve gezi yapabildikleri en önemli mekanlardan birisi olduğu anlaşılıyordu.

Sokak sanatçıları, sokak müzisyenleri, heykeltraşlar, ressamlar becerilerini buralarda sergileyebildiklerinden, ortam tam anlamıyla kültür park özelliklerini taşımaktaydı.

Yıllandıkça değerlenen şarap gibi gönlümüzü doyuran Belgrad sokaklarını gezerken Kanuni Sultan Süleyman ve 200 000 lik ordusunun şehri kuşatması, yerle bir etmesi ve halkının önemli bir bölümünü şimdiki İstanbul'un Belgrad Ormanları olarak bilinen bölgeye göndermesi aklıma geldi.

Coğrafya kaderdir diyen İbn-i Haldun'u düşünüyorum da, Sırplar için tam oturmuş bir saptama.

Büyük Sırbistan, İrredantizm, Balkan savaşlarında Sırplar, Dünya savaşlarında Sırpların yeri ve önem, Yugoslavya, Federatif Yugoslavya Halk Cumhuriyeti ve Tito, Özerk bölgeler, Slobodan Miloşeviç (Miloševic), Srebreniça katliamı, ve Bağımsız Sırbistan devleti.

Irkçılık veya İrredantizm düşüncesi halkların başına gelebilecek en büyük beladır. Dikkatli olmak gerekir...

 • Savaş Yapmayın, Gezi Yapın...

 • Yurt Dışı Gezilerim

 •  

  Avusturya

  Belarus

  Bulgarista

  Gürcistan

  İran

  İsviçre

  İtalya

  Macaristan

  Mısır

  Polonya

  Romanya

  Rusya

  Slovakya

  Sırbistan

  Surye

  Tayland

  Ukrayna

  Yunanistan