Tansiyonun yüksek ise kapıya yakın dur...

SLOVAKYA

2010

slovakya

Budapeşte'den Krakow'a kestirme yoldan yani otobanlara girmeden  Zvolen kentinden geçerek gitmek isteyince işler karışmaya başladı. Küçük bir yerleşim merkezinden geçtikten sonra görevli polis bizi farklı bir yola yönlendirdi. Tek şeritli ve daracık yollardan geçerken birkaç gündür sürekli ve yoğun biçimde yağan yağmurlar nedeniyleTuna nehrinin taştığını ve yolların su altında kaldığını öğrendik.     

Yönlendirme tabelalarında sadece bir sonraki yerleşim merkezinin adı yazılı olmasından dolayı, bir süre sonra kaybolduğumuzu anladık. Elimizdeki haritanın yetersiz ölçekli olması işleri biraz daha karmaşık hale getirdiğinden, yoldan geçen bir otomobili durdurarak içindekilerden yardım istedik.

Yardımda bulunan bayanın kocası hiç konuşmadan sabırla olanı biteni izliyordu. Yapılan yardımın yeterli olmayacağını anlamış olmalı ki, otomobilin bagajından bir atlas getirerek, yolumuz üzerindeki yerleşim birimlerini kırmızı kalemle işaretleyip, atlası bize armağan etti. Yaptıkları ince davranışın altında kalmamak için yanımızda taşıdığımız özel parfümlerden birisini zor zar bayana verdikten sonra vedalaşarak oradan ayrıldık.

Nyíregyháza şehrini geçerken 2. Dünya savaşında yaşanan olayları düşünmemek mümkün mü? Yaşamayı hak etmeyen canlar, holokostve soykırım kavramları ile Nazi Almanyası'nın bu topraklarda yaptıklarını ...

Verimsiz, düzensiz ve geri kaldığı her şeyinden belli olan Slovakya'nın dar ve düzensiz yollarından geçerken geçmiş yıllarını yani tarihini düşünmeye başladım. 1526 yılında (Osmanlı İmparatoru Kanuni Sultan Süleyman zamanında) Mohaç savaşında yenilen Macarlar, Slovakyada yaşamak zorunda kalmışlar. 20. yüzyıla kadar Avusturya İmparatorluğu içinde kalan Slovaklar, 1. Dünya paylaşım savaşından sonra Çeklerle birleştirilerek Çekeslovakya oluşturmuşlar. 2.Dünya paylaşım savaşında Almanlarla anlaşarak Çekeslovakya'dan ayrılmışlar ama, Amerika ve Sovyetler Alman işgaline son vererek Çekeslovakyayı yeniden kurmuşlar. 41 yıl Doğu Bloku ile birlikte hareket etmesine karşın Prag Baharı ve Kadife Devrim dönemlerini yaşadıktan sonra Çek Cumhuriyeti ve Slovakya tekrar bağımsız iki devlet olarak sahneye çıkmışlar.

Birbirinden farklı gerekçelerle birlikteliklerini bozarak bağımsızlıklarını ilan eden bu devletçikler, yani devlet olmak için birçok bedel ya da diyet ödeyen topluluklar, ne yapmaları gerektiğinin bile bilincinde olamadıkları bes belli olan bu halklar perişanlıklarını gizlemeye bile gerek duymamaktaydı. Aklıma bizim bağımsız devlet kurmak hayalleri taşıyan bazı farklı etnik kökenli vatandaşlarımız geldi. İçim burkularak gülümsedim...

Ortak kültürleri olan insan topluluklarının yaşadıkları yurtları ötekilerden koruyup kollayarak vatan yapmaları,  yaşam biçimlerinin kurallarını özgür iradeleriyle oluşturup, devletlerini kurmalarının doğal hakları olduğunu kimsenin yadsıyamayacağı kesindir. Bedelini Bengaldeşlilerin ödediği gibi ödeyerek kurulan devletçiklerin, kime ne kadar mutluluk ve gelecek sağlayacağı tartışma konusu olacağı önceden bilinmesine karşın, halen inatçı bir direngenlikle ırkçılık savunuluyorsa, arkasındaki güçlerin hangi sermaye sınıfına ya da kümesine hizmet etmekte olduğunu iyi araştırmak gerekmektedir.

Yugoslavya federal devletini parçalayarak oluşturulan bilmem kaç devletçik ve özerk bölgenin kime ne kadar yarar sağladığı, buralardaki halkların bu günkü ve gelecekteki mutluluklarının, ya da acılarının ne kadar ve ne derecede olduğunu araştırmakta yarar olacağı kanısındayım. Gözden çıkarılmış bir bölgenin halklarına, sadece kendi çıkarlarının tamponu gibi bakılmasına, evrensel vicdana  ve çağdaş ahlaka karşı yapılan utanmazca bir düşüncenin davranış biçimlerine iyice  bakılarak incelenmesi gerekir. Şayet bir tanrı veya tanrılar ya da evrimleşmiş bir aklın evrensel ortak öğretileri var ise, Amerika Birleşik Devletini oluşturanların ya da Avrupa birliğini oluşturmak için uğraş verenlerin birlikte devlet olma yolunda hayli mesafe kat etmiş olan halkların birbirlerini boğazlayarak yeni (bağımsız gibi görünen) devletçikler oluşturulmasına katkı sağlayanları iyi incelemek gerekir.

Orova nehrinin kıyısındaki bir kaya üzerine kurulmuş olan Orava Kalesi yolumuz üzerindeki en önemli tarihi yerdi. Moğol istilarından Macar Krallığını korumak için yapılmış olan Orava Kalesi'ni gezemeden Polonya sınırına doğru yolumuza devam ettik.

Hani  bir Laz fıkrası vardır. Temel otomobilinin arkasına "Geç de göreyim" yazmış. İdris bu yazıyı okuyunca otomobilinin gazına basıp onu solladıktan sonra dikiz aynasından Temelin otomobiline bakmış. Bir de ne görsün? Otomobilin ön camının üst bölümünde "Geçtin de noldi?" yazıyormuş. Şimdi ben de soruyorum: Sınır kapısına bir bariyer koyarak geçmek isteyen herkesin pasaportuna mühür basarak para toplayan bir görevlisi bile olmayan Slovenya bağımsız devlet oldu da ne oldu?

Yağmur biraz fazla yağınca, Tuna nehri taşıp yolları geçilmez yaptı. Biz de o küçücük devletçiğin sınırlarını saatlerce aradıktan sonra ancak hayal gücümüzü kullanarak Macaristandan çıkıp, Slovakya'ya oradan da Polonya'ya girebildik. 2010

 • Savaş Yapmadan Gezebilirsiniz.

 • Yurt Dışı Gezilerim

 •  

  Avusturya

  Belarus

  Bulgarista

  Gürcistan

  İran

  İsviçre

  İtalya

  Macaristan

  Mısır

  Polonya

  Romanya

  Rusya

  Slovakya

  Sırbistan

  Surye

  Tayland

  Ukrayna

  Yunanistan