Tansiyonun yüksek ise kapıya yakın dur...

ROMANYA 2010

 

Biraz araştırınca Romanya ile ilgili bilgilere ulaşabilmiştim.

Birinci Dünya paylaşım savaşında kazanımlı çıktı. İikinci Dünya Paylaşım Savaşında faşizme yöneldi. Kızıl Ordu tarafından Yenilince Kominist Romanya Halk Cumhuriyeti kuruldu. Yönetimini kabullendiği Çeausecsu'ları alelacele usulen yargılayıp kurşuna dizerek öldürdü. Natoya, ardından Avruupe Birliği'ne girdi.  Doksan yılda denemediği kalmayan Romanya Avrupa'nın en kolay, en verimli ve en uysal pazarlarından birisi olma yolunda ilerlemektedir.

Bacau Bükreş yolu üzerindeki küçük, temiz, güvenli ve düzenli olan üç yıldızlı LEVİSTİCİUM HOTEL'de bir gece konakladık. Oda ücreti 50 euro olan otelin karşısındaki süpermarketin ışıklı tabelalarını okuyunca kendimizi Türiye'nin büyük şehirlerinden birisinde sandık. Metro, Praktiker, Real, Dedeman, Iveco, Dacıa, Renault, Nıssan ve başka tanıdıklar...

Bacau kentini sabahın ilk saatlerinde terk ederken, Bükreş'e uğramadan Köstence üzerinden Bulgaristan'a geçmeyi kararlaştırdık. Küçük bir şehrin ana caddesinin üzerindeki otoban işaretini izleyerek Bükreş Köstence otobanına ulaşmak için yönlendirme tabelalarını izliyordum ki, bikaç dakika sonra gitmekte olduğumuz yolun otobanın parelelindeki eski karayolu olduğunu anladım.

Sosyalist ekonomik düzenin gereksinimlerine göre yapılandırılmış yerleşim yerleri ve buralardan geçmesi temel ilke olarak yapılan yolların niteliği bize pek uymadığından, elimizden geldiği ölçüde trafik kurallarına uymaya çalışıyordum. Ne anlamına tam uygun sosyalist ne de günümüze uygun tam kapıtalist olamamış bu ülkede tam anlamıyla bir sükunet egemendi.

Nasıl olsa ileride bir yerden otoban girişi olur düşüncesiyle yola devam ettim ama, Köstence yakınlarına kadar otobana giremediğimden, ağır aksak Tuna nehri üzerindeki köprüye ulaştığımızda görünen manzara gerçekten harikaydı. 

 Durgun akan Tuna nehri en taşkın günlerinden birisini sergilemişti önümüze. Kenarındaki turistik amaçla yapılan yapıların su içindeki görünümleri fotoğraf çekmek için özel hazırlanmış sütüdyo düzenlemeleri gibiydi.

Köprü girişindeki kulübede bir bayan görevli makbuz kesiyor, bariyerin yanında duran üniformalı bey ise bariyeri yönetiyordu. Geçiş ücreti oarak istedikleri parayı dolar ya da euro olarak ödemek istedik ama kabul edilmedi. Kendi ülkelerinin parasıyla ödeme yapamayacağımızı anlayınca, bir el işareti yaparak ücretsiz geçmemizi sağlayan görevliye teşekkür ettikten sonra, hız sırırlama tabelalarına hayli özen göstererek yolumuza devam ettik.

Gezinin Bulgaristan bölümü için tıklayınız ...

 • Savaş Yapmadan Gezebilirsiniz.

 • Yurt Dışı Gezilerim

 •  

  Avusturya

  Belarus

  Bulgarista

  Gürcistan

  İran

  İsviçre

  İtalya

  Macaristan

  Mısır

  Polonya

  Romanya

  Rusya

  Slovakya

  Sırbistan

  Surye

  Tayland

  Ukrayna

  Yunanistan