Tansiyonun yüksek ise kapıya yakın dur...

İRAN GEZİ ANILARIM (Ocak 2020)

YEZD (YAZD)

Önce otobüsümüzün arıza yapmış olması nedeniyle önce 1 saat, yolda buzlanma olduğu gerekçesiyle ardından yarım saat gecikmeyle Şiraz 'daki Karandsh terminalinden hareket ederek gecenin geç saatlerinde bana çölü ve Zerdüşiliği anımsatan Yezd şehrine geldik. Taksi kiralama konusunda ustalaştığımızdan, ilk taksiciye itiraz edince bizi terminalin taksi yazıhanesine yönlendirdiler. Sıradaki taksiye binince fiyat farkının neden kaynaklandığını hemen anlamış olduk. Taksi sanırım 1970 modeldi...

Çok yıldızlı Dat Otel'in işini iyi bilen görevlisi bizden 50 dolar depozito alarak kayıt işlemlerini yapınca, Afganlı müşteri yerine konulmuş olduğumuzu anladık. İranlı arkadaşımız bir miktar kapora verdikten sonra rezervasyon yaptırabildiğini söylediğinden, başka seçeneğimiz olmadığını anlamış olmanın pişkinliğine sığınarak otelimize yerleştik. Yıldızları çoktu ancak, üç kişi geceliği 300 TL olduğundan, fiyatı bize uygundu.

Yazd'da ilk işimiz Zerdüşi inancını, ritüellerini, kutsallarını öğrenmek ve tarihlerindeki önemli yerleri gezmek oldu.

 

Günümüzden 3500 yıl önce peygamberi Zerdüşt, tanrısı Ahura Mazda, kitabı Avesta olan tek tanrılı dinlerin en eskisiymiş Zerdüşilik.

Ahura Mazda “Aklın Efendisi” , Ehriman ise kötülüğün güçlerini temsil edermiş. Kutsalları toprak, su, ateş, hava ve bitki olduğundan, ölenler kirletir diye toprağa gömülmez, havayı kirletir diye yakılmazmış. Bu nedenle yukarıdaki fotoğrafta görülen ve adına sessizlik kuleleri denilen yere, yani yüksek tepedeki çukua bırakılıp, akbaba ve kartal gibi yırtıcı kuşlar tarafında tüketilmesine sunulurmuş.

Vahiy, cennet, cehennem, öteki tarafa geçmek için cinvat köprüsü, kabir azabı, miraca çıkma, gibi inaışlar olan bu dinde; iki karşıt gücün olduğuna, Ahura Mazda galip gelirse insanın iyi, Ehrimen kazanırsa kötü olacağına inanılmaktaymış.

 

Böyle bir inançla yaşayan Perslerin Büyük İskender veya Müslüman Araplar tarafından yenilmesine şaşmamak gerekir.

''Avesta-Zerdüştilerin Kutsal Metinleri'' kitabının bir bölümünde Her şahıs yaşamında iyi ve kötü arasında seçim yapmaya mecburdur. Kötüye karşı mücadele eden esas araçlar iyi düşünce , iyi söz ve iyi eylemdir diye devam etmektedir.

Yayılmacı bir güç karşısında böyle bir inançla nasıl mücadele edebildiklerini düşünerek o bölgeden ayrılarak çöle yöneldik.

Bizim yemyeşil Karadeniz yaylalarını koruyup turizm gelirlerinden yeteri kadar kazanç sağlayamadığımızı düşününce, İranlıların uçsuz bucaksız çöl kumlarını gözleri gibi koruyarak turizme açmalarına şaşmadım. Olması gerekeni yakalamaya çalışıyorlardı. Yezd şehir merkezine 10 km mesafedeki çöl arazisine yol yapım çalışmaları sürdürüldüğünden, otomobilimiz yavaş ilerliyordu. Bariyerin yanındaki görevli taksi sürücüsü ile önce sakince sonra hararetlice birşeyler konuştuğunu gördük.

Sonra anladık ki, turist olduğumuz için bizden kişi başı 500000 riyal istiyormuş. Biraz ileride ücretsiz girebileceğimizi yer varmış oraya gidelim diyormuş. Neyse işi tatlıya bağladık ve büyük bir tutkuyla çöle girdik.

Turizm alanı olarak düzenlenemeye çalışılan yerde doğaya uygun konaklama yeri, jeep veya motor safari için alanlar, çocukların yatıp yuvarlanabileceği rampalar ve kebap pişirilen atıştırmalık yerleri vardı.

Bir saatlik çöl macerasından sonra kebap yemek için şehir merkezine döndük.

Gezinin Persepolis bölümü için tıklayınız ...
Gezinin İsfehan bölümü için tıklayınız ...
Gezinin Şiraz bölümü için tıklayınız ...

 

 • Savaş Yapmadan Gezebilirsiniz.

 • Yurt Dışı Gezilerim

 •  

  Avusturya

  Belarus

  Bulgarista

  Gürcistan

  İran

  İsviçre

  İtalya

  Macaristan

  Mısır

  Polonya

  Romanya

  Rusya

  Slovakya

  Sırbistan

  Surye

  Tayland

  Ukrayna

  Yunanistan