Tansiyonun yüksek ise kapıya yakın dur...

 

AVUSTURYA

Fuschlsee

 

2012

Gece yolculuğu yapmamak için konaklamak zorunda kaldığımız İnnscburk şehrinden ayrılırken, birkaç gün daha kalamamanın burukluğunu yaşadık. Altyapı çalışması nedeniyle delikdeşik edilmiş şehir içi yollara sapmadan çevre yoluna girdik.

Amacımız hızlı biçimde Viyana'ya ulaşmaktı. Salzburg'a geldiğimizde yiyecek ve içecek birşeyler almak için süpermerketlerden birisine girdik. Kredi kartı kabul edilmeyip peşin parayla çalıştığını öğrenince aldıklarımızı geri bırakarak otomobilimize bindik. Dikiz aynasından bakınca hemen arkamda bekleyen mersedes marka otomobili görünce yanlış yerde durduğumu sanarak daha tenha bir yere yaklaştım. Bu kez aynı otomobil karşı yönden gelerek yanımda durakladı. Yaptığım yanlışın ne olduğunu düşünürken, birisi genç diğeri babası yaşında olan iki kişi otomobilden inerek bize yaklaştı. O anki düşündüklerimden şimdi bile halen utanmaktayım.

Bazen haritadan bazen de nevigasyondan yararlanarak yeni yol girişini araştırıyordum.

Otomobilimizin plakasından Türkiyeli olduğumuzu anlayan karayağız genç yardıma gereksinim duyabileceğimizi düşünerek bizi izlemiş bir süre. Türkçe’den başka dil bilmeyen birisi olarak gideceğim yönü araştırırken ‘Merhaba. Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız var mı?’ diyen birisiyle karşılaşmak insanın içini kıpır kıpır etmeye yetiyor. Haritayı göstererek ‘Viyana’ya gideceğiz ama yolun otoban olmasını istemiyoruz.’ Haritada göstererek ‘Şu yolun da girişini bulamadım.’ Dedim. İyi ki Gümüşhaneli gurbetçiyle karşılaşmışım. Çünkü izlemek istediğim rota bizi çok zor durumda bırakacakmış.

İzlememiz gereken yol girişini öğrendikten sonra aklıma bir cinlik geldi. 'Yakınından geçmişiz ama bilgizsizliğimizden dolayı o güzellikleri görememişiz diyebileceğimiz yerler var mı buralarda?' Dediğim zaman gurbetçilerin özenerek anlattıkları yerlerin adlarını kırmızı kapaklı not defterime ayrıntılarıyla yazmaya başladım.

Şehrin içme suyu deposu olarak kullanılan Fuschl Gölü'nün turkuvaz mavi suyu ile çevresinin uyumu görülmeye değer nitelikteydi.

Fotoğraf çekmek için çıktığımız yokuştan geri inerken tembelliğim tutmuştu. Otomobilden inmeden yol kenarındaki iki katlı ahşap evlerin fotoğraflarını çekiyordum. Kaç dakika geçti bilemiyorum ama arkamda bekleyen otomobillerin konvoy oluğunu dikiz aynasından görünce ne yapacağımı şaşırdım.

Fotoğraf çekme işini kolay yapabilmem için otomobil sürücülerinin birisi bile solumda boş kalan yoldan geçmemişlerdi.

 • Gezinin AVUSTURYA - Salzburg - Gschwanddt bölümü için tıklayınız ...

 

Anasayfaya Dön

 

 • Savaş Yapmadan Gezebilirsiniz.

 • Yurt Dışı Gezilerim

 •  

  Avusturya

  Belarus

  Bulgarista

  Gürcistan

  İran

  İsviçre

  İtalya

  Macaristan

  Mısır

  Polonya

  Romanya

  Rusya

  Slovakya

  Sırbistan

  Surye

  Tayland

  Ukrayna

  Yunanistan