YUNANİSTAN   2014  Thessaloniki

Sahil kıyısındaki kara yolunda ilerlerken kahverengi tabelayı görünce ören yeri olduğunu sandığımız yere doğru ilerledik. Gördüğümüz manzara karşısında dehşete düşüp hemen geriye kaçtık. Korku filmlerindeki sahnelerin çekildiği, hurdalarla dolu eski yıkık dökük terk edilmiş yapıların bulunduğu yerin bir zamanlar termal kaplıca olduğunu anlamıştık ama çevre ıpıssız, korkunç ve ürkütücüydü.

Asprovalta’ya yaklaşınca Camping Achilles’in kapalı olduğunu gördük. Belediyenin olduğunu daha sonradan öğrendiğimiz Asprocamping ile 15 € ya anlaşarak; zakkumlarla çevrili, huzur verici karaçam ağaçlarının gölgesine çadırımızı çarçabuk kurarak Selanik’e geçtik.   

Sahile yakın bir otoparka geldiğimizde birisi İstanbul’da bir Rum okulunun müdürü, diğeri Türkiye’den göç etmiş birisinin çocuğu olan orta yaşlı iki kişi karşıladı bizi. Kısa bir sohbetin ardından kızgınlık değil ama kırgınlıklarını gizlemeden konuşan iki Türkçe konuşabilen Rum’un ruhsal durumları dikkatimi çekti. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ‘Bizleri kaçırmaya çalıştıkları İstanbul’a Suriyelileri doldurdular ama İstanbul’dan kaçan Rumlar Selanik’i mükemmel bir kent yaptı, Suriyeliler ise sokaklarda dilencilik yapıyor.’ Dedi.

Atatürk Evi’ni, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan Beyaz Kule’yi ve 305 yılında Roma İmpaaratoru Galerius tarafından  yaptırılan, 5. yy da kilise, 1591 de cami, günümüzde müze olarak hizmet veren Rotonda of Galerious'u gezip karayoluyla farklı güzergâhtan kamp yerine gelirken yoldaki üretici kadından domatese 1 €, bibere 2 €, eriğe 1,5 €, şeftaliye 1,5 € soğana 0,5 € vererek birer kilo aldık. Türk olduğumuzu anlayan orta yaşlı kadın bize çok iyi davrandı ama biz yine de ‘’Ahhhh ülkem ahhh! Sen cennet gibiymişsin de kimsecikler senin değerini anlayamıyormuş !’ Demekten kendimizi alamadık.

Zamanında iyi yatırım yapmış belediye ama belki denizi kirlenmiş olduğunda, belki bakımsızlıktan, belki de ekonomik krizden olsa gerek sadece Polonyalı ve Türk müşterilerin tercih ettiği bu güzelim kamp yerine çok üzüldüğümden 20 lik bir uzo açtım ve Ege Denizinin mavi sularına bakarak kederimi dağıtmaya çalıştım.  

Gecenin geç saatlerinde internet aracılığıyla Dünya kupası maçlarını izleyenlerin yanına ilişerek internete girmeye çalışırken gülmemek için kendimi zor tuttum. 8 Temmuz 2014 Dünya Kupası yarı finalinde, Brezilya ile Almanya karşılaşmasındaki hakem Marco Rodriguez  Meksikalı idi ama maç izleyen Yunanistan'lılar hakeme Türkçe küfür ediyorlardı.

rotonda

Rotonda of Galerious

Gezinin Kalambaka Bölümü için tıklayınız ...

 

Anasayfaya Dön

 

 
geziler