KANCHANABURİ

İnternette Tayland ile ilgili gezi araştırması yaparken ''1943'te Burma'da bir Japon esir kampında ...'' diye başlayan ''Yapımında 100 binden fazla insanın hastalık ve işkenceden öldüğü Kwai köprüsü ...'' şeklinde devam eden çok sayıda yazı ve fotoğraf görmüştüm. Çoğunluğu ''Kwai Köprüsü'' filminin konusunu ve müziğini övüyordu.

Eski bir alışveriş merkezinden uyarlanılarak yapılmış derme çatma Bangkok Güney Otobüs Terminali'ne bir gün önce gelerek KANCHANABURİ' ye hangi otobüslerle gideceğimizi öğrendiğimizden bilet almakta güçlük çekmedik. İki kişilik bilete 100 baht ödeyerek devlet kurumuna ait külüstür bir otobüse bindik. Mavi giysili bayan muavin biletlerimizi kontrol edip ortaya kadar yırttıktan sonra yolculuğa başladık. Otomobil, kamyon, kamyonet, motosiklet ve otobüsle dolu bölünmüş otoyolun kenarları devasa işyeri tabelalarıyla doluydu. Yolculuğumuzun ilk saatlerinde ünüformalı erkek bir görevli ikinci kez kontrol yaparak yarıya kadar yırtılmış biletlerin birer bölümünü topladıktan sonra yolumuza devam ettik. Güvenli ve düzenli bir yolculuktan sonra KANCHANABURİ' ye geldik. Turizm polis istasyonundan aldığımız broşür ve fotokopi ile çoğaltılmış şehir krokisinden hiçbir şey anlayamadık ama Google Earth bilgileri ile Rıver Hotel'i kolayca bulduk. Bir gecelik konaklama ücreti için 500 baht ödedikten sonra kamyonetten yapılma münübüs dolmuş ile Kwai Köprüsü'ne ulaştık.

       Kwai Nehri                                                                                   Kanchanaburi - TAYLAND

Kötü koşullarda ve işkence altında savaş tutsakları ile bölge insanlarınnın çalıştırılmasıyla çok kısa zamanda yapılan Kwai Köprüsü savaş vahşetinin temsilcisi gibi duruyordu. Umudunu turizm gelirlerine beğlayan Tayland'lı gençler, kümeler halinde gelen turistleri köprünün altındaki derme çatma iskeleden alarak motor gezintisi yapmaları için kibarca sesleniyordu. ''Moto, motor, motor...''

Kanchanaburi'de gezilip görülmesi gereken Muang Sigh Historical Park, Tiger Temple, Krasae Cave, Wangbadan Cave, Saiyok Noi Waterfall, Lawa cave, Hell Fire Pass, Saiyok National Park, Dao Wa Dueng Cave, Hindad Hot Spring, Phatad Vaterfall, Vachiralonkorn Dam, Kroengkrawia Vaterfall, Khao Leam National Park, Three Pagodas Pass, Erawan Waterfall, Sri Nakharin Dam, Huay Maekhamin Waterfall, Thanlod Cave ve Safari Park olduğunu öğrenince içlerinden birisini seçmek zorunda kaldık.

Bizim gibi 65 yaşını devirmiş iki Karadenizlinin Ocak ayında, 33 derece sıcakta, nem oranı neredeyse sıfır olan bir ortamda, derme çatma otobüslerle, hiçbir yabancı dil bilmeden, hatta tay alfabesininden bile bir harf tanımadan dağ başlarında gezmek kolay olmadığından ikinci gün Erewan Şelalelerini gezmeye karar verdik.

Gezinin Erawan Waterfall bölümü için tıklayınız ...

 

Anasayfaya Dön

 

geziler