DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ ve YAYLA TURİZMİ

Doğu Karadeniz Bölgesi Gürcistan,  Kelkit Vadisi  ve Ordu ili sınırları içinde Karadenize dökülen Melet Irmağı ile çevrilidir. Akarsuları, gölleri, dağları ve yaylaları ile tanınan bu bölgede çay, kivi ya da fındık bahçelerinin bitiminden sonra karma ormanlar başlar.
Ankara’dan Doğu Karadeniz Bölgesini gezmek için yola çıkanlara ikinci seçenek olarak Kelkit Vadisi'nden geçerek yaylalara ulaşmaları önerilebilir. Gezinin birici günü  Çorum'daki Çorum ve Alacahöyük müzeleri; Amasya’daki Kaya Mezarları, Amasya Evleri ve Amasya Müzesi gezilebilir.

23

İkinci gün Koyulhisar'dan Doğu Karadeniz yaylalarına ulaşarak, geceyi Mesudiye Turizm Meslek  Yüksek Okulu'nun Yeşilce Beldesi'ndeki uygulama otelinde geçirebilirsiniz. Doğu Karadeniz Bölgesi'nin ilk yaylalarının bulunduğu Yeşilce ve Topçam Yaylaları Turizm Merkezi'nde gezerken zamanın durduğunu hissedeceksiniz. Eriçok zirvesinin çevresinde bulunan yaylalar, fotoğraf çekmek isteyenlere sınırsız olanaklar sunacaktır. Zirveden gün batımı, karma ormanlar arasındaki çiçek tarlaları, irili ufaklı onbeş şelalenin bulunduğu Muzadere deresi  sizi büyülemeye yetecektir.

24

Sadece annesinin sütüyle beslenmiş kuzu etinden yapılan pirzola cızırtıları arasında içkinizi yudumlarken vadi tabanlarından yükselen sis kümelerini görmek istiyorsanız, Çambaşı Yaylası'ndaki kasaplardan birisine uğramalısınız. Yıllarca ''Yayla Pazarı'' olarak hizmet veren bu yaylada otel, lokanta, fırın, kasap ve bakkal gibi işletmeler yanında; yöre sanatçıılarından birisinin işletmeciliğini yaptığı, canlı müzik eşliğinde yemek ve alkollü içki verilen bir de bar bulunmaktadır.

Akarsuların oluşturduğu derin vadilerle oyularak yüksekte kalan düz arazilere yayla (plato) denmesine karşın; Türkiye'de daha çok halkın yaz aylarında hayvanlarını otlatmak ya da güneşin kavurucu sıcaklarından kaçarak geçici olarak konakladıkları yüksek yerlere yayla denmektedir.

Karadeniz, Akdeniz ve Doğuanadolu bölgesindeki   yaylalar genellikle 1000 - 2000 mete yükseklikte, çevresi ormanlarla kaplı, yüksek otlu ve bol çiçekli arazilerdir. İçinde kaynak suları, dere ve göllerin bulunduğu yaylaların önemli bir bölümü mera kapsamı içinde olmasına karşın, kaçak (yasa dışı) yapıların hızla çoğaldığını görmek akıllara büyük kent merkezlerindeki gecekodulaşmayı getirmektedir.

......................................................................................................................................................

Doğukaradeniz Bölgesinde Jeep Safari

YENİ YOL HARİTASI

Ankara'dan gelen konuklarımız, Topçam'da bir gece yattıktan sonra Doğu Karadeniz gezisinin yol haritasını yeniden çizmek için benimle tartışmaya başladılar. Sonuçta yeni bir yol haritası çizebildik.

Devamı için tklayınız ...

......................................................................................................................................................

Doğukaradeniz Bölgesinde Gezi

DAVOS NE Kİ?

Güneşli günleri çok kıyılarımızın kumsallarında, sırtımızı güneşe yarı çıplak dönüp yatarken, hep Karadeniz gezilerinin planlarını yapıyorduk. 

Devamı için tıklayınız

 

Anasayfaya Dön

 

geziler