YUNANİSTAN   2012

Önde zeytin ağaçları Arkasında yar
Sene 1946
Mevsim sonbahar

diye başlamıştı ozan duygularının doruklarında yaşadığı günlerde. Belki de, ben de benzer duygularla yaşamaya başladığım günlerden birisinde Avrupa’dayım. Ama mevsim ne sonbahar ne de sene o kadar eskilerde. Üç aylık emekli maaşlarımın üçünü yan yana getirmeyi başardığım 2012 yılının yaz aylarının en heyecan vericisi olan haziranda Yunanistan sınırından başladık geziye.
Devamı için tıklayınız ...

YUNANİSTAN 2014

Kavala için tıklayınız ...

Selanik İçin tıklayınız ...

Kalambaka için tıklayınız ...

Kalambaka Fotoğrafları İçin tıklayınız

......................................................................................................................................................

İTALYA

Pompei - Napoli 2012

İtalya'nın Brindisi limanında kısa süreli pasaport denetiminden sonra yönümüzü Taranto kentine çevirdik. Bu ülkede otoban ücretleri pahalı olduğundan bölümmüş karayollarını tercih etmemiz gerektiğini iyi biliyorduk. Ayrıca ikinci ve çok önemli bir gerekçemiz daha vardı.
Devamı için tıklayınız ...

Roma

Gezinin en heyecanlandırıcı bölümünün Roma olacağını düşündüğümüzden yolda geçen zamanı azaltmak istiyorduk. Bu nedenle Napoli çıkışındaki hızlı otoban trafiğine girerek iki şeritli yoldaki tırların arasında sıkıcı, bezdirici ve yorucu yolculuğa başladık.
Devamı için tıklayınız ...

Pisa - 2012

Fizik öğretmenleri ağırlık merkezi, çekül doğrultusu, dayanma yüzeyi gibi kavramları öğretirken çoğu kez İtalya'daki Pisa Kulesi'ni örnek kullanırlar. Biz de düz bir zemin üzerinde bulunan kulenin ağırlık merkezinden geçen çekül doğrultusunun, kulenin dayanma yüzeyinin içinde kaldığından, devrilmeden yıllarca ayakta durduğunu görmek için otomobilimizin yönünü Pisa kentine çevirdik.
Devamı için tıklaayınız ...

Floransa - Venedik - 2012

İçinden deniz akan İstanbul'un doğal güzelliklerini seyrederken, dizlerine kadar suya batmış ve sokaklarında çorak kokan Venedik kentini göklere çıkarmanın anlamsızlığını anlatmama karşın, yine de bu kente gitmekten vazgeçemedik.
Devamı için tıklayınız ...

Verona - 2012

Önceden hazırladığım gezi planına göre Sirmione'ye ulaşmak için otoban dışındaki yolları tercih ettiğimden Nevigasyonun adres yerine bir sonraki il merkezini yazıyordum. Bu kez bu kararım için çok sevindim ama gezi planımızda olmadığından Verona'da ancak 45 dakika kalabildik. Devamı için tıklayınız ...

Courmayeur - 2013

Şehre girerken yağan yağmur hayallerimizi alt üst etmeye yetiyordu.Yol kenarında durmuş bir otomobilin yanına yaklaşarak ben de flaşörleri yaktım. Nevigasyonun 'Özel Hhedef Arama' bölümünü kurcalarken 'Camping Monte Blance'  yazısını görünce 'İşte aradığım yer burası' diye çocuklar gibi sevinmeye başladım. Devamı için tıklayınız ...

Gran Paradiso-2013

Irmakla baraj gölünün birleştiği yerdeki kamp yerine çadır kurmuştuk. Daha yiyecekleri masa üzerine yerleştirmeye başlamadan gövdesi kadar kuyruğu olan, koyu kahverengi iri kıyım bir tilki yanımıza kadar yaklaşarak bedavacılık yapmaya başladı.
Devamı için tıklayınız ...

İTALYA- Alba

Savona’dan ayrılıp yoğun otoban trafiğine girmeden Torino’ya doğru ilerlerken 'İyi ki bu yolu tercih etmişiz' dememe neden olan olay duygu yoğun anıların oluşmasına neden oldu.
Devamı için tıklayınız ...

-------------------------------------------

GÜRCİSTAN

Komşu ülkeleri gezebilmek  için neredeyse bir ömür boyu bekledim. Neyse, olanlar oldu da, yirmi birinci yüzyılın ilk bölümünde, arkadaşım ve  Türkiye'deki siyasi partilerden birisinin genel sekreteri olan Murat Güztoklusu  sevindirici önerisini iletmek için  beni telefonla aradı.
Devamı için tıklayınız ...

......................................................

AVUSTURYA - İnnscburk 2012

İsviçre Almanya sınırından geçerken Almanya polisi birşeyler söyledi ama anlamadım. Biraz sonra bilgisayar çıktısıyla yanıma gelince anladım ki yanımda 10.000 € ve üzerinde para taşıyorsam bildirimde bulunmam gerekiyormuş.
Devamı için tıklayınız ...

AVUSTURYA - Fuschlsee 2012

Gece yolculuğu yapmamak için konaklamak zorunda kaldığımız İnnscburk şehrinden ayrılırken, birkaç gün daha kalamamanın burukluğunu yaşadık. Altyapı çalışması nedeniyle delikdeşik edilmiş şehir içi yollara sapmadan çevre yoluna girdik.

Devamı için tıklayınız ...

AVUSTURYA - Salzburg - Gschwanddt 2012

Kırmızı ışıkta durmak zorunda kallınca arkasından izlediğim otokaravan gözden kaybolmuştu. Fuschl Gölü çevresinde bulamayınca ileride biryerlerde kamping olabileceği düşüncesiyle çevresi ağaç kümeleriyle süslü yolda ilerliyordum. Yol kenarındaki otoparka yaklaşınca gördüğüm manzara karşısında gözlerim faltaşı gibi açıldı.

Devamı için tıklayınız ...

AVUSTURYA - Viyana  2012

Giriş tabelasında Camping Wıen West yazısını görünce yorgunluğumu oracıkta unutuverdim. Otomobilimizi otoparka bırakarak resepsiyona yaklaştımızda, giriş kapısının camekanlı bölimine asılı kağıt üzerindeki duyurudan saat 15.30 da açılacağını belirten yazıyı görünce eski yorgunluğum omuzlarımın üzerine yeniden çökmeye beşledı. Hayal kırıklığıyla söylenmeye başlamıştım ki ince yapılı genç görevli gelerek kapıyı açtı. İsteğimizi anlayamayınca cep telefonuyla birisini arayarak konuşmaya başladı. Telefonu bana verdiğinde 'Merhaba ağabey, hoşgeldiniz' diyen biriyle konuşmaya başlayınca bütün sorunlar birrkaç dakikada çözümlenebildi.

Devamı için tıklayınız ...

.................................................

BULGARİSTAN  2010

Gelinimizin Belerus'lu olması, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerini otomobil ile gezmeye karar vermememizi kolaylaştırmıştı. Bir ay boyunca gezi için gerekli olan evrakların neler olduğunu çok farklı kaynaklardan araştırmamıza karşın, ne yazık ki hiçbir makam, kurum kuruluş ve kişi bize gerekli yardımda bulunamamış olduğunu gezi boyunca yaşayarak öğrenmiş olduk.
Devamını için tıklayınız...

...............................................

SIRBİSTAN  2010

Avrupa ülkelerinde taşıtlar için gerekli olaan yeşil sigortamızın eksik olduğunu öğrenince, 110 dolar ödeyerek, sadece Sırbistan'da geçerli olan yeşil sigortayı yaptırdık.
Devamını için tıklayınız...
Sırbistan havacılık müzesinden fotoğraflar görmek için tıklayınız

..................................

MACARİSTAN  2010

Kıpkızıl gelincik çiçeklerinin ara sıra birazcık farklılık oluşturduğu Sırbistan'ın yemyeşil tarım arazilerini geçtikten sonra, bereketli dümdüz Macar ovasını görünce Osmanlı ordularının buralara kadar kolayca gelerek, neden at oynatıp pala salladıklarını anlamış olduk.
Devamını için tıklayınız...
Macaristan fotoğraflarını görmek için tıklayınız

............................................

SLOVAKYA  2010

Budapeşte'den Krakow'a kestirme yoldan yani otobanlara girmeden  Zvolen kentinden geçerek gitmek isteyince işler karışmaya başladı. Küçük bir yerleşim merkezinden geçtikten sonra görevli polis bizi farklı bir yola yönlendirdi. Tek şeritli ve daracık yollardan geçerken birkaç gündür sürekli ve yoğun biçimde yağan yağmurlar nedeniyle Tuna nehrinin taştığını ve yolların su altında kaldığını öğrendik. Yönlendirme tabelalarında sadece bir sonraki yerleşim merkezinin adı yazılı olmasından dolayı, bir süre sonra kaybolduğumuzu anladık.
Devamı için tıklayınız ...
Slovakya ile ilgili fotoğrafları görmek için tıklayınız ...

..............................................

POLONYA  2010

Tır şoförleri bizim için en güvenilir yol danışmanı gibiydi. Yol boyunca en çok dikkat ettiğimiz Türk tır plakaları oldu desem, hiç de yalan sayılmaz. Bir bölümü yeni tamamlanmış bölünmüş yolun kenarında, Polonya sınırına kırk elli metre kala büyük harflerle yazılmış "KEBAB"  sözcüğünü görünce,  bilinmezliklerin getirdiği korkuların kaynağını bir ölçüde de olsa hafifletmek için tır parkının yanındaki lokantanın önüne yanaştım.
Devamını için tıklayınız...

............................................

BELARUS  2010

En yüksek yerinin deniz seviyesinden yüksekliği 345 metre olan Belerus'un genellikle çam ve akçakavak ağaçlarının oluşturduğu ormanlarının içinden geçen karayolları sanki büyük bir cetvelle çizilmiş gibiydi. 
Devamını için tıklayınız...
Belarus ile ilgili fotoğrafları görmek için tıklayınız

................................................

UKRAYNA  2010

Belki doğu Avrupa ülkelerinin en geri kalmış ülkelerinden birisi Ukrayna'dır. Otobanda maksimum hız sınırının 130 km olduğunu öğrenince önce inanamamıştım. Ama Ülke girişindeki hız sınırını gösteren tabelayı ve otoban kalitesini görünce aradaki çelişkinin trajikomik tiyatro eserlerindeki gibi olduğunu anladım.
Devamını için tıklayınız...

HOTİN KALESİ

..................................................

ROMANYA  2010

Birinci Dünya paylaşım savaşında kazanımlı çıktı. İikinci Dünya Paylaşım Savaşında faşizme yöneldi. Kızıl Ordu tarafından Yenilince Kominist Romanya Halk Cumhuriyeti kuruldu. Yönetimini kabullendiği Çeausecsu'ları alelacele usulen yargılayıp kurşuna dizerek öldürdü. Natoya, ardından Avruupe Birliği'ne girdi.  Doksan yılda denemediği kalmayan Romanya Avrupa'nın en kolay, en verimli ve en uysal pazarlarından birisi olma yolunda. Bacau Bükreş yolu üzerindeki küçük, temiz, güvenli ve düzenli olan üç yıldızlı LEVİSTİCİUM HOTEL'de bir gece konakladık.
Devamı için tıklayınız ...

....................................................

SURİYE  2011

İkibinonbir yılının ilk günlerinde Suriye, Lübnan, Ürdün ve Mısır’ı kapsayan gezi planımızı yaparken, Tunus’da başlayan halk ayaklanmasının öteki Arap ülkelerine de sıçrama olasılığı  gündeme gelmişti.
Devamı için tıklayınız ...

.........................................................

İSVİÇRE  - Lugano

Lugano gölünnün kıyısındaki 'Camping Paradiso' adlı kamp yerine çadırımızı kurduktan sonra Nerro d’Avola Sicilia marka şarabı alelacele açtım. Alp dağlarının dağ-göl ikilisinin muhteşem görünümlerini fotoğrafladıktan sonra pahalı ekmek dilimlerinin arasına ucuz ama nefis İsviçre peynirini sıkıştırarak akşam yemeğimizi yemeye başladık. Gölün öteki kenarına doğru gök gürültüleri arasında kara bulutlar alçalmaya başlayınca, nefis mis kokulu Türk çaylarından bir türlü uzaklaşmayı beceremeyen eşim de bir kadeh kırmızı şaraba hayır diyemedi.

Devamı için tıklayınız ...

İSVİÇRE - Schaffausen

İsviçre’nin İnterlaken kantonundaki göllerin gizemini Alp dağlarının karlı doruklarından seyrederek çözmeyi düşlerken, yol sorduğumuz gençler planımızı değiştirmeyi başardılar. Kara bulutların ara sıra da olsa otomobilimizin camlarını ıslatmayı başarabilmesi kararımızın değişmesini kolaylaştırdı.
Devamı için tıklayınız ...

İSVİÇRE - Stein am Rhein

Avrupanın en büyük şelalesi olan Rheinfall dan 20 km uzaklıktaki Stein am Rhein'e varınca gördüklerim karşısında söz söyleyemeden sadece fotoğraf çekmeye çlıştım.
Devamı için tıklayınız ...

İSVİÇRE - Rheinfall

Schaffhausen kantonundaki Avrupa'nın en büyük şelalesinin çevresinde gezinirken sürekli fotoğraf çekmeye çalışıyordum. Genişliği 150m, yüksekliği 23m civarında olan şelalenin sesinden başka birşey duyulmuyordu.
Devamı için tıklayınız

İSVİÇRE - Luzern

Schaffhausen'den Luzern'e giderken beni ''Pes artık. Bu kadar da olmaz!'' dedirten bir yaşam anlayışıyla karşılaştım.
Devamı için tıklayınız ...

......................................................................................................................................................

TAYLAND 2015

''Leyleği Havada Görmek'' diye bir söz vardır bizde. 2014 yılının son günlerinde leyleği havada görmüş olmalıyız ki 29 Aralık 2014 günü İstanbul Atatürk Hava Limanı'ndan gösterişli bir Emirates uçağı ile saat 23.30 da Dubai'ye uçtuk.

Devamı için tıklayınız ...

Kanchanaburi Gezi Anıları için tıklayınız ...

Erawan Şelaleleri için tıklayınız ...

Budizm ve İnsan fotoğrafları için tıklayınız ...

Fotoğrafları görmek için tıklayınız ...

BUDİZM - Erol Karaca

MISIR GEZİ ANILARI  HURGADA 2016

Saat 14.50 de Ankara Garı'ndan hareket eden yüksek hızlı trenin hız göstergesinde 250 sayısını gördüğümüzde bozkırın üzerindeki yeşillenmeye başlamış buğday tarlaları hızla bizden uzaklaşmaya çalışıyordu. Dörtbuçuk saat sonra ulaştığımız Pendik Garı'nda güzelliklerini saklamayı başaramadığı akşam karanlığı İstanbul'un üzerine ipek örtü gibi sarılmaya başlamıştı.

Devamı için tıklayınız ...

 

 

Anasayfaya Dön

Doğukaradeniz Bölgesi'ni Ortakaradeniz Bölgesinden ayıran Melet Irmağı'nın yukarı havzasına ''Melet'', burada yaşayan halka da ''Meletliler'' denir.

2011 yılında birinci baskısı yapılan ''MELETLİLER'' öykü kitabı 13x19 cm boyutlarında, 304 sayfa ve 18 öyküden oluşmaktadır.

Kitap, 1856 dan bu yana yörenin kültürü, doğası ve yaşanan bazı olayları öykülendirilerek anlatılmaya çalışılan bir denemedir..

 

TOPÇAM BELDESİ

Mesudiye ilçesinin üç beldesinden birisi olan Topçam, Ordu il merkezine 61 km uzaklıktadır. Orta Karadeniz bölgesini Doğu Karadeniz bölgesinden ayıran Melet Irmğı beldenin içinden geçmektedir.

Devamı için tıklayınız ...

 

geziler