ASWAV (ASVAN) GEZİ ANILARI 2017 felluka

Hurgada'dan Aswan'a geçmek öyle sanıldığı gibi kolay olmuyor. Önce oraya programı olan bir tur firması bulacaksın, pasaport fotokopilerini vereceksin, onlar da ilgili makamlardan (Kızıldeniz Bölgesi'ndeki Hurgada polis merkezinden) izin belgelerini alacak. Sabah gün doğmadan yola çıkacaksın. En az 10 denetim noktasında hangi ülkeden olduğun, nereye gittiğin sorulduktan sonra izin belgelerin denetlenecek ve çöl bölgesinde durmadan Orta Mısır Bölgesi'ndeki Qena iline geleceksin. Hurgada polisinden aldığın izin belgelerinden birisini Qena polisine teslim edeceksin. Aynı işi Yukarı Mısır Bölgesi'ne giderken de yapacaksın.
Biz de ocak ayının ısıtan güneşiyle uzlaşıp, minübüs sürücüsü Hamadi'nin uyarılarını da önemseyerek, denetim noktalarındaki sivil ve resmi giysili güvenlik görevlilerinin ve güvenlik noktalarının fotoğrafını çekmeden Luksor'a ulaştık. Luksor'dan Aswan'a Cruise Shams ile gittiğimizden yolculuğumuz epey keyifli geçti sayılır.

2016 yılının deneyimlerinden yararlanarak gezmeye başladık Aswan'ı. Önce feluka (felika veya filika) gezisi yapmak istedik. Feluka sahibinin istediği ücreti yüksek bularak ancak 100 LE verebileceğimizi söyledik. Pazarlık ustası olan, Arap'tan çok zenciye benzeyen kıvırcık saçlı adam bize arkasını dönerek, kafasına beyaz sarık dolamış yaşıtıyla kaldıkları yerden sohbetini sürdürmeye başladı. Biz de Nil kıyısındaki iskeleden ayrılarak yakındaki park yerine doğru yürümeye başladık. Bir iki dakika sonra bize yetişen feluka sahibi 100 LE ile sadece 2 saat gezdirebileceğini belirttikten sonra 4 arkadaş fellukanın minderleri üzerine kurulduk.

Nil! Her dönemin gizemi. Her Mısırlının umudu. Her turizmcinin hayali. Yerel halkın geçim, çocukların harçlık kaynağı olan Nil! Firavun tanrılarının koruyucusu yılanların, timsahların, su aygırlarının doğup büyüdüğü ve saklanabildiği Nil! Biraz ötesinde, güneşin battığı yerde hayatın bittiğine inanılan çölün hayat damarı olan Nil! Öteki hayata başlayanların, güneşin doğduğu yerdeki ışınlar gibi yeniden doğacaklarına inananların kutsalları gibi günümüzde de tertemiz korunan Nil!

İnsan ekmek teknesini kirletmez ya, işte Nil de bu insanlar için en önemli ekmek teknesi olmasından olsa gerek, öyle temiz ve bakımlıydı ki; Ordu'nun derelerine kanalizasyonları akıtan, şehir çöplerini derelere döken ilçeleri anmamak sanırım haksızlık olacaktı.

Yelkenleri şişiren nazlı Nil rüzgarıyla adanın kuzey ucunu dolanırken, su üzerinde yanımıza yaklaşmakta olan çocuklar dikkatimi çekmeye başlamıştı. Kara kıvırcık saçlarının bir bölümü güneşliğini ters çevirerek giydiği alacalı şapkasının altından görünenin elinde bir parça mukavva; paralel çizgili tişörtlü olanın elinde ise ortasından tabanına paralel olarak kesilmiş plastik bir şişe vardı. Derme çatma üç beş tahta ile alel acele yaptıkları kayığa karşılıklı olarak oturmuşlar, birisi içeri dolan suyu plastik şişe ile boşaltmaya çalışırken, öteki elindeki mukavvayı kürek gibi kullanıp, biraz da akıntıdan yayrarlanarak hızlıca bize yaklaştılar ve felukanın kenarına tutundular.

kayık

İkisi birlikte aynı şarkıyı önce İingilizce, sonra Rusça daha sonra da Fransızca söylemeye başladılar. Felukanın dümenini ve yelkenlerini yönetmeye çalışan gençler bizim Türk olduğumuzu söyleyince ikisi birlikte önce sustular ardından tekrar başladılar ezber şarkılarına. Kesinlikle söyleyebilirim ki, ikisi de dilenmiyorlardı. Sadece harçlıklarını kazanmak, belki de aile bütçelerine katkı sağlamak için bilmedikleri dillerden, hangi ulustan olduklarını bilmedikleri turistlere şarkı söylüyorlardı.

Aswan'a gelinir de baraj ve Filai (Philae) tapınağı gezilmez mi? Çok eski yıllarda Mısır halkının kaderini belirleyen Nil, günümüzde bile biraz da olsa Aswan Barajı ile yaşamlarını etkilemektedir.

baraj

Şimdiki Sudan'ın kuzeyi ile Mısır'ın güneyi bölgesine eski çağlarda Nubia, yörede yaşayan halka da Nubyeli deniliyormuş. Arap olmaktan çok zenci özellikleri taşıyan insanların çoğunlukta olduğu Aswan'daki Botanik bahçesi, geleneksel Nubye köy evleri, develerle yapılan çöl safari, Nubye Müzesi, kazı alanı, pazar yeri, Aswan Barajı ve Filia gezilmesi gerekiyordu. Baraj suları altında kalma olasılığı olan Ebu Simbel ve Filai tapınakları Unesko Dünya Mirası listelerine alınarak (UNESCO Nubia Campaign projesi) yerleri değiştirilmiş olmasına karşın, halen aynı görkemle ziyaretçilerini karşılıyorlardı. 2016 yılında öncelikli tercihimiz Filia olmuştu.

filai

Nut ve Geb'in çocukları Seth, Osiris, İsis ve Nephthys. Seth, Nephthys ile, Osiris İsis ile evlidir. Osiris, kural koyucu ve iyiliklerin tanrısı; Seth, kötülükler tanrısıdır ve kardeşi Osiris'i kıskanır. Seth, tuzak kurup kardeşi Osiris'i öldürüp parçalara ayırı ve dağıtır. Osiris'in karısı büyücü İsis, kocasının parçalarını bulup birleştirir ve ondan bir çocuğu olur. Çocuğun adı Horus.

horusİsis deyip geçmemek gereir. Tanrıların anası ve iyileştirmenin sembolü olarak inanılırdı. Şefkatli, anne gibi verici, görevine bağlı ve sorumluluk taşıması onu en büyük ilahe yapmaya yetmişti. Oğlu Horus, amcası Set'in ülkesi olan Aşağı Mısır'ı fethederek iki krallığı birleştirmiş, dirilişin ve sonsuz hayatın sembolü olarak intikam ve gök tanrısı olmuştu.

Belki bu nedenlerden olmalı, Filila adasına nakledilen bu tapınak, İsis'e adanmış en büyük tapınaklardan birisi olmuştur.

Devamı için tıklayınız ...

Fotoğraf: Aydın Altunöz   Copyright ©

 

Anasayfaya Dön

geziler